Çeyrek asır sonra Musul'a gittiler, başkonsolosluk açtılar

Çeyrek asır sonra Musul'a gittiler, başkonsolosluk açtılar
Çeyrek asır sonra Musul'a gittiler, başkonsolosluk açtılar

Musul?un tüm etnik ve mezhep gruplarının katıldığı törende cüppe giydirilen Davutoğlu, havaya beyaz güvercin de savurdu. FOTOĞRAF: AFP

Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

MUSUL - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Irak’ta Basra’nın ardından Musul başkonsolosluğunun da açılışını yaptı. Kürt Bölgesel Yönetimi’nin topraklarına katmak için göz dikmesi sebebiyle şiddet olaylarının eksilmediği Musul’da başkonsolosluk 2006’da faaliyete geçmişti, ama resmi açılış töreni dün düzenlendi. Davutoğlu ile Çağlayan, Türkiye’nin tarihinde ayrı bir yeri bulunan Musul’a son 25 yıldır giden ilk yabancı bakanlar oldu. 

‘Kerkük’te de açacağız’
Musul’un Arapça ‘iki bahar arası’ anlamına geldiğini, kendilerinin ziyaretiyle ‘üç bahar arası’ olarak adlandırılabileceğini söyleyen Çağlayan, “Osmanlı’nın Musul’un kalkınmasına gösterdiği iligiyi bugün torunları olarak yeniden göstermek için buradayız” dedi. Çağlayan, konsolosluk arsasının sadece 25 yıllığına kiraya verildiğini belirtip “Biz kıyamete dek sizinleyiz. Dolayısıyla yasada değişiklik yapıp ’kıyamete dek’ yazmanız gerek” esprisini yaptı. Davutoğlu, Irak’ta öldürülen Türkler için yaptırılan şehitliğin açılışında şöyle konuştu: “Türkiye çok cömerttir, iki bakanını birden gönderdi. Biz Iraklı olmayan bakanlar değiliz, sizin de bakanlarınızız. Erbil’den sonra Kerkük’te de konsolosluk açacağız. Tarihte beraberdik, ilelebet beraber olacağız.” Musul Valisi Ethil El Nuceyfi de, “Beraber şanlı bir tarih yazdık. Şimdi daha iyi bir gelecek inşası için buradayız. Şu anda çok şeye ihtiyacı olan Musul’a Türkiye elinden gelen yardımı yapmayı istiyor” dedi.
Musul Üniversitesi’nin fahri profesörlük ünvanı verdiği Davutoğlu, bir gün burada ders vermek istediğini belirtti. Vali iki bakana birer at hediye ederken, Davutoğlu “Atalarım buraya ata binerek gelmiş, ben de bu ata binerek giderim” esprisi yaptı. Kendisine Türkmenler de bir Osmanlı subayından kalma plak hediye etti. Ardından 1. Ninova İş Forumu’nda “Güvenlik yok, Musul’a gitmeyin” uyarılarına 80 işadamı ve 20 gazeteciyle birlikte gelerek yanıt verdiklerini belirten Çağlayan, Musul Ticaret Odası’nın kendisine cüppe giydirmesinden pek memnun kalıp “Bana da verilmeseydi çatlardım, bu da ticaret cüppesi” diyerek takıldı. 
Davutoğlu, ayrıca Telafer’de mezhep kavgalarının yol açtığı kan davasına son vermek için Sünni ve Şiilerden oluşan bir grupla barış inisiyatifi başlattı.