Cezayir artık kadından soruluyor

Aralık 1991'de seçimlerin ilk turunu İslamcıların kazanması karşısında ikinci turun iptal edilmesiyle iç savaşa sürüklenen Cezayir'de son beş yılda hasıl olan görece iç barış kadınlara yaramış gözüküyor.

CEZAYİR - Aralık 1991'de seçimlerin ilk turunu İslamcıların kazanması karşısında ikinci turun iptal edilmesiyle iç savaşa sürüklenen Cezayir'de son beş yılda hasıl olan görece iç barış kadınlara yaramış gözüküyor. Orduyla İslamcılar arasındaki 10 yıllık çatışmalarda 100 binden fazla insanın ölmesinin ardından, Cezayirli kadınlar yükselişte, özellikle de başörtülü olanları...
New York Times gazetesi 'Cezayir'de Sessiz Devrim: Kadınların Kazanımı' başlıklı haberinde, Cezayir'de kadınların Arap âleminin geri kalanında görülmedik bir ekonomik-siyasi güç haline geldiğini yazdı. Buna göre avukatların yüzde 70'i, yargıçların ve üniversite öğrencilerinin yüzde 60'ı kadın, tıp âlemi de kadınların hâkimiyetinde, benzin istasyonlarından taksi-otobüs şoförlüğü ve trafik polisliğine kadar işgücünün yüzde 20'sini kadınlar oluşturuyor, giderek daha çok sayıda kadın ev gelirine erkekten daha fazla katkıda bulunuyor. Nakd dergisi editörü Daho Cerbal, bu eğilim sürerse kadınların şimdilik esamilerinin okunmadığı kamu yönetiminin de dizginlerini ele geçirecekleri görüşünde.
Başörtüsü takanın yükselmesi daha kolay
Bunun sırrı erkeklerin serbest ticarete yönelip yüz çevirdiği üniversite eğitiminden kadınların bol bol faydalanmasında. Üniversite eğitimi sayesinde dışarı çıkabilen kızlar, sosyalleşip daha iyi konumlara geldiklerini söylüyor. Ancak bu kadınlar önceki kuşaklara göre daha dine dönük. Çoğu başlarını örtüp vücutlarını göstermeyecek şekilde giyiniyor, camiye gidip erkeklerle omuz omuza çalışıyor. Bazı sosyologların görüşüyle böylece kendilerini erkeklerin önyargı ve kısıtlamalarından kurtaran bu kadınlar, Cezayir'i ılımlılaştırıp modernleşmeye giden yolunu döşüyor. Erkekler başörtüsü takan kadınlara saygı gösterip işyerinde ya da sokakta rahatsızlık vermiyor. Doğurma oranı düşüp evlenme yaşı 17'den 29'a çıkan kadınların buldukları kocalarsa genelde kendilerinden daha az eğitimli. (NY Times)