Cezayir festivalinde üstsüz dansçı krizi

Cezayir festivalinde üstsüz dansçı krizi
Cezayir festivalinde üstsüz dansçı krizi

8 bin sanatçının katıldığı Pan Afrika Festivali?nde bir dansçının üstsüz çıkması kimilerine dert oldu. FOTOĞRAF: REUTERS

CEZAYİR - 1990’larda seçimlerin iptali sonrası İslamcı militanlarla hükümet güçleri arasında yaşanan iç savaşın ardından yaralarını sarıp ulusal uzlaşma sağlamaya çalışan Cezayir, en son 1969’da gerçekleştirdiği Pan Afrika Festivali’ne 40 yıl aradan sonra tekrar ev sahipliği yaptı. Mağrip ülkesindeki festivale kara kıtanın 48 ülkesinden 8 bin sanatçı, müzisyen ve dansçı katıldı. Aralarında Youssou N’Dour, Alpha Blondy ve Cesaria Evora gibi dünyaca ünlü isimler vardı. Güvenlik güçlerinin çok sıkı önlemler aldığı festival Cezayir halkının bir bölümünü coşturdu, binlerce kişi başkent sokaklarında şarkı söyleyip dans etti. 30 yaş altında yüzde 70 oranında seyreden işsizler ordusundan ise ‘Paralar çarçur ediliyor’ tepkisi yükseldi.
Pan Afrika’ya damgasını vuran olay ise, geleneksel kıyafetli Afrikalı dansçı kızlardan birinin sahnede göğüsleri açık arzı endam etmesi oldu. Cezayir basını performansı ‘müstehcen bulup’ sansürcülerin niye müdahale etmediğini sordu. En çok satan Echorouk “Neden paralarımızı bu üstsüz kadınlar için çarçur ediyoruz. Onlara ‘Hoş geldiniz’ mi demeliyiz yoksa ‘Cehenneme gidin’ mi” diye yazarken, üstsüz kıza bakarken ‘Allah bizi affetsin’ diyen yaşlı kadınları gösteren karikatür yayımlandı. (Reuters)