Cezayir'de bombalamalara onlarca kurban

İslamcılarla ordunun 2002'de biten çatışmasında 160 bin kişinin öldüğü Cezayir yine karıştı. Başkent Cezayir'de, Yüksek Mahkeme'yle BM Mülteciler Yüksek Komiserliği binalarının önündeki patlamalarda 62 kişi öldü, sayının artacağı kesin.

CEZAYİR - 1990'larda İslamcıların sandık zaferine darbeyle yanıt verilmesiyle çıkan iç savaşta 200 bine yakın ölü vermiş Cezayir yine karışıyor. Bu yıl çoğu Kaide ile bağlantılı Selefi gruplara mal
edilen saldırılarda 100'den fazla can kaybı yaşanan ülke dün başkent Cezayir'de neredeyse eşzamanlı patlayan iki bombayla cehennemi yaşadı. Türkiye saatiyle 10.30'da önce başkentin bin Aknun bölgesindeki Yüksek Mahkeme binası, ardından yakındaki Hidra mahallesindeki BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve BM Kalkınma Programı (UNDP) ofislerinin yan yana olduğu BM binası önünde park halindeki araçlar infilak etti. Binaları enkaza çeviren patlamalar en az 62 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açtı. Cezayir Başbakanı Abdülaziz Belhadem ise hastane kaynaklarından farklı olarak, ikisi yabancı 26 kişinin öldüğünü söyledi. İçişleri, yaralı sayısını 177 olarak açıkladı. Saldırıyı Kaide'nin Kuzey Afrika kolu üstlendi. Bir internet sitesinden yapılan
açıklamada, saldırıyı Abdurrahman el Asami ve Ami İbrahim Ebu Osman'ın düzenlediği ileri sürüldü.
Yüksek Mahkeme önünde ölenlerin çoğu olay yerinden geçen ve hukuk öğrencilerini taşıyan otobüsteki gençler. Patlamanın şiddetiyle otobüsün parçaları dört yana saçıldı. Ardından BM binasındaki patlama geldi. Bu patlamada en çok UNDP ofisi hasar aldı. Bir BM yetkilisi tamamı Cezayirli 10 UNDP çalışanının öldüğünü söylerken, daha sonra sayı 5 olarak açıklandı. Yarısı çöken binanın enkazından 5 kişi canlı çıkarılırken, 14 kişi kayıp. Saldırı, Irak'ın başkenti Bağdat'ta 19 Ağustos 2003'te 22 BM çalışanının öldüğü saldırıdan bu yana BM'yi hedef alan en büyük saldırı oldu.
'Her şey üstümüze yıkıldı'
UNDP için çalışan Sophie Haspeslagh yaşadıklarını, "Her şey düşmeye başladı. Kendimi bir eşyanın altına atıp üzerimize yıkılan enkazdan korunmaya çalıştım. Ceketimi yüzüme kapattım zira nefes alamıyordum" diye aktardı. Olay sırasında BM binasının ikinci katında bulunan avukat Eymur Rekhayla da olay anını, "Deprem gibiydi" sözleriyle anlattı.
Ambulans ve kurtarma ekipleri derhal olay yerlerine sevk edilirken, güvenlik güçleri tüm yolları kapattı. Hidra'da yabancı diplomatların konutları da bulunuyor.
6 Eylül'de Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'nın doğudaki Batna'yı ziyaretinde konvoyunu hedef alan saldırıda 22, iki gün sonra Dellys'de kışlalara yönelik saldırıda ise 32 kişi ölmüştü. Belhadem, kabine toplantısını iptal edip hastanelere koşarken, Fransa başta olmak üzere tüm ülkelerden kınama yağdı. Geçen hafta Cezayir'i ziyaret etmiş Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Buteflika'yı telefonla arayıp, 'barbarca ve korkakça' diye nitelediği saldırıları ilk kınayan oldu. (afp, reuters)