Chavez 2.2 milyar dolar Rus kredisi aldı

CARACAS - Dokuz ülkeyi kapsayan dünya turunun geçen haftaki Rusya ayağında önemli silah anlaşmaları yapma konusunda uzlaşma sağlayan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, 92 adet T72 tipi muharebe tankı ile roket ve uçaksavar füzeleri alımı için Rusya’dan 2.2 milyar dolarlık krediyi garantilediğini duyurdu. ‘İmparatorluk’ diye söz ettiği ABD’ye eleştirileriyle tanınan solcu lider, haftalık Alo Başkan programında, “Silahların 2.2 milyar dolarlık faturasının finansmanını Rus hükümeti onayladı. Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile Başbakanı Vladimir Putin’in destekleri sağolsun, savunmamızı güçlendirecek silahların alımı artık mümkün” dedi.
Chavez ile 300 milimetrelik BM-30 Smerch çoklu roket atım sistemi anlaşmasına varan Rusya, Venezüella’ya S-300 tipi karadan havaya füze savunma sistemleri de gönderecek. Chavez, “Bunlar bizdeyken gelip bombalamaları çok zor olacak. Böyle bir şeye kalkarlarsa, derhal roketleri devreye sokacağımızı bilmeliler” diye konuştu. 

‘Kolombiya’nın adımına karşı önlem’
Silah alımı, Kolombiya’nın askeri üslerini ABD’ye kullandırma kararının ardından geldi. Bunun kıtada savaş çıkarabileceği uyarısı yapmış Chavez, yeni silahların hiçbir ülkeyi hedef almadığını belirtip ekledi: “Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahibiz. İmparatorluğun gözü onların üzerinde. Dünyanın en büyük petrol yataklarından Orinoco’da Çin, Rus, İspanyol firmaları çalışıyor. Bu da savunmamıza yeni bir jeopolitik boyut getiriyor.” Daha önce Venezüella Rusya’dan Sukhoi savaş uçakları, saldırı helikopterleri ve Kalaşnikoflar dahil 4 milyar dolarlık silah alımı yapmış, Rusya da Karayiplere inerek tarihinde ilk kez Venezüella ile ortak tatbikat gerçekleştirmişti. (afp)