Chavez, Amerikalılara 'okuyun' dediği Chomsky'yi ağırladı

Chavez, Amerikalılara 'okuyun' dediği Chomsky'yi ağırladı
Chavez, Amerikalılara 'okuyun' dediği Chomsky'yi ağırladı

Chomsky, Chavez?e, ?Zor olan farklı bir dünya kurmak. Buna esin kaynağı olan adamı görmek heyecan verici? dedi. FOTOĞRAF: AFP

CARACAS/HAVANA - Latin solunun lideri Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ünlü Amerikalı aydın Noam Chomsky’yi ağırladı. 2006’da BM kürsüsünde “Amerikalılar Süpermen filmleri seyredeceklerine Chomsky’nin Hegemonya adlı kitabını okusunlar” demiş olan Chavez, ünlü aydını Miraflores Sarayı’nda “Tam zamanında geldin. Halkımın seni görüp sesini duyma vakti gelmişti” diyerek karşılayıp şu övgüleri düzdü: “Fikirlerin burada iyi biliniyor. Chomsky, sen ABD’yi yöneten seçkinlere ve emperyalist hegemonyaya karşı verilen mücadeleyi en çok destekleyenlerdensin.” Chomsky de, “Barıştan söz etmek kolay. Zor olan, yeni ve farklı bir dünya kurabilmek” yanıtını verip ekledi: “Böyle bir dünyanın Venezüella’da nasıl olup kurulabildiğini görmek heyecan verici. Bu değişime ilham kaynağı olan adamı görmek de öyle.” 

‘Sağcılar Obama’yı engeller’
Küba lideri Fidel Castro ise son dönemde sağlık reformu çabası yüzünden protestoların hedefindeki Başkan Barack Obama’nın durumunu şöyle değerlendirdi: “ABD’nin emperyal kapitalist sisteminde doğup eğitim almış ve siyasete atılıp başarılı olmuş biri. Sistemi değiştirmek istemiyor, zaten buna gücü yetmez. Ama aşırı sağ ondan nefret ediyor, çünkü Afrika kökenli.” (aa, Reuters)