Chavez, bolivar'dan üç sıfır atıyor

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, kamu harcamalarını artırmasının etkisiyle enflasyonun oranının yüzde 20'ye çıkıp Latin Amerika'daki en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından para birimi bolivar'ı değiştiriyor.

CARACAS - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, kamu harcamalarını artırmasının etkisiyle enflasyonun oranının yüzde 20'ye çıkıp Latin Amerika'daki en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından para birimi bolivar'ı değiştiriyor. Chavez, ocakta uygulamaya girecek parasal reform çerçevesinde hızla değer kaybeden bolivar'dan üç sıfır atarken, adını da değiştirecek. Paranın adı artık 'bolivar fuerte' yani 'güçlü bolivar' olacak. 1000 bolivar da, 1 güçlü bolivara tekabül edecek. Ayrıca Merkez Bankası da, Venezüella'nın 1960-70'lerdeki ekonomik refah döneminin simgesi olan 12.5 cent'lik madeni para 'locha'yı yeniden basıp dolaşıma sokacak.
Latin Amerika için para birimi ismi önerisi
Chavez, amacının enflasyonla mücadele ve halkın 'güçlü para birimi algısını' desteklemek olduğunu belirtti. "Bir gün Latin Amerika'da kendi para birimimize sahip olacağız" vurgusu da yapan Chavez, bu paraya Latin Amerika'nın efsane devrimcisi Bolivar'ın silah arkadaşı Venezüellalı aristokrat Antonio Jose de Sucre'nin adını önerdi. Ama ekonomistlere göre, Chavez hükümetinin başta yüzde 8.2 oranındaki kamu harcamaları nedeniyle bu reformun pek etkisi olmayacak. (NY Times)