Chavez Bolivar'ı mezarından çıkaracak

Venezüella'nın solcu devlet başkanı Hugo Chavez, sosyalist modelini hayata geçirirken ilham kaynağı haline getirdiği idolü Latin Amerika bağımsızlık kahramanı Simon Bolivar'ı mezarından kaldıracak.

CARACAS - Venezüella'nın solcu devlet başkanı Hugo Chavez, sosyalist modelini hayata geçirirken ilham kaynağı haline getirdiği idolü Latin Amerika bağımsızlık kahramanı Simon Bolivar'ı mezarından kaldıracak.
Chavez, Venezüella ile birlikte Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru'yu 1821'de İspanya sömürgeciliğinden kurtarmış Bolivar'ın 1830'daki ölümüyle ilgili şüphelerin giderilmesi için mezarının açılıp kemiklerinin incelenmesi gerektiğini söyledi. Bolivar'ın ölüm yıldönümünde konuşan Chavez, tarih kitaplarının Bolivar'ın tüberkülozdan öldüğünü yazmasına rağmen bazı kaynakların 'kurtarıcının' öldürülmüş olabileceğini söylediğini belirtti. Bu teoriyi daha önce ortaya atmış olan Chavez, bu kez daha ileri gidip, "Kim bilir belki de kemiklerini de yok etmişlerdir. Bu gizemi ortadan kaldırmak, bu kutsal mezarı açmak ve kontrol etmek gibi ahlaki bir yükümlülüğümüz var" diye konuştu. Tarih kitapları son günlerini yatalak halde geçirdiğini ve bu şekilde öldüğünü yazsa da, Chavez, Bolivar'ın zehirlenmiş olabileceğini de öne sürdü. 'Bilimsel ilerlemelerin' Caracas'taki Ulusal Tapınak'taki kemiklerin ona ait olup olmadığını ortaya çıkarabileceğini söyleyen Chavez, "Hakikatı bulana dek vazgeçmeyeceğime yemin ediyorum" dedi.