Chavez en ucuz cep telefonuna en tartışmalı ismi koydu

Chavez en ucuz cep telefonuna en tartışmalı ismi koydu
Chavez en ucuz cep telefonuna en tartışmalı ismi koydu

Chavez Anneler Günü?nde annesini arayıp ?Senin Vergatario?n ulaştı mı? diye sorarak herkesi şaşırttı. FOTOĞRAF: REUTERS

CARACAS - Latin Amerikan sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, en ucuz  çok fonksiyonlu  cep telefonunu piyasaya sürdü. Çin’le ortak üretilen kamera, WAP, FM radyo, MP3-MP4 çalarıyla tam tekmil telefonun fiyatı 15 dolar. Hisselerinin yüzde 85’i devlete, yüzde 15’i Çinli ZTE’ye ait Vetelca şirketinin ürettiği ‘Vergatorio’ şimdiden talep patlaması ile karşı karşıya. Bu hafta sıraya girenler için ilk 10 binlik posta piyasaya sürülüyor. Chavez, parçaları Çin’den ithal edilip Venezüella’da monte edilen telefondan bu yıl 600 bin satmayı ve rakamı 2011’de 2 milyona çıkarmayı hedefliyor.

Dilbilimci: Penis, gerçek erkek anlamında
Ama telefonun kendisinden çok ismi tartışılıyor. Çünkü ‘Vergatorio’, İspanyolca verga kelimesinden türetilmiş, verga da  hem ‘gemi direği’ hem de ‘penis’ anlamına geliyor. Ülkenin en ‘küfürbaz’ kenti Maracaibo’da yaygın ‘vergatorio’, ‘en iyi’ye karşılık gelse de, ‘penisi en büyük erkek’ ya da ‘cinsel açıdan mükemmel’ anlamında da kullanılıyor. Maçolar açısından ‘vergatorio’ iltifat sayılıyor. Venezüella Dil Akademisi’nden Manuel Bermudez, ‘verga’yı ilk kez 13. yüzyılda İspanyol şair Gonzalo de Berceo’nun ‘odun kütüğü’ anlamında kullandığını kaydedip şu izahatı getirdi: “Chavez’in siyaset dilinde ‘vergatorio’ semantik olarak  adamlar ve hayvanların, özellikle boğanın cinsel organına işaret ediyor. Bunun ötesinde ‘iyi’ ve ‘aferin’ anlamına geliyor. Bir adama ‘vergatorio’ diyorsan bunun anlamı o kişinin cinsellikten fiziksel güce kadar gerçek erkek olduğudur. Venezülella’da maço ‘vergatorio’dur.”
Chavez, Anneler Günü’ndeki Alo Başkan programında ‘Vergatorio’yu çıkarıp annesi ile “Senin Vergatorio’n ulaştı mı? Bu benim Vergatorio ile ilk telefon çağrım” diye sohbet etti “Bu telefon tüm dünyada en fazla satılan ürün olacak” iddiasında bulunan Chavez, “Vergatorio’su olmayan bir hiçtir” şakasını da yaptı. Buna 52 yaşındaki temizlikçi Leonor Diaz “Kaba, vulgar bir isim verdiklerine inanamıyorum” tepkisini gösterirken, El Universal gazetesi okuyucularına şu çağrıyı yaptı: “Aynanın önünde Vergatorio deyin. Bu müstehcen kelimeyi yavaşça heceleyin, yüzünüzdeki ifadeyi fark edin.” (Guardian, Global Post)