Chavez İsrail elçisini kovdu, Obama sonra çok şey konuşacak

Chavez İsrail elçisini kovdu, Obama sonra çok şey konuşacak
Chavez İsrail elçisini kovdu, Obama sonra çok şey konuşacak

Venezüella başkenti Caracas?ın sokaklarını Filistin?e destek için rengârenk grafitiler sürlüyor. FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON - İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları karşısında sessizliğini bozan ABD’nin yeni başkanı Barack Obama dün ilk kez ‘sivil kayıplardan’ kaygılarını dile getirse de yemin törenine kadar ABD adına konuşma yetkisinin sadece Başkan George W. Bush’ta olduğunu kaydedip “20 Ocak’tan sonra söyleyecek çok şeyimiz olacak. O zamana kadar benim görevim durumu izlemek, mümkün olan en iyi ulusal güvenlik ekibini toplamaktır” dedi. Obama “Gazze ve İsrail’deki sivil kayıplar benim için derin endişe kaynağı” ifadelerini kullandı. Siyah başkan,  “Göreve geldiğimde yapmamız gereken ne varsa yapacağımızı garanti etmek için çalışıyorum. Oradaki durumla derhal ilgileneceğim. Bölgede kısa vadeli değil daha uzun soluklu barış için bir süreç inşa etmek için hazırlanıyoruz” dedi.
Latin Amerika’da ise Ekvador parlamentosu İsrail’i insanlığa karşı suç işlemekle suçlayıp Kolombiya ve Guatemala ateşkes çağrısı yaparken, en sert tepki Hugo Chavez liderliğindeki Venezüella’dan geldi. Venezüella ‘uluslararası hukuku çiğnemek ve devlet terörü icra etmekle’ suçladığı İsrail’in Caracas elçisi Şlomo Cohen ile bazı elçilik personelini sınır dışı etme kararı aldı. Caracas, Gazze için Müslüman ve Latin Amerikan ülkeleriyle havadan ortak yardım koridoru oluşturacaklarını da duyurdu. Chavez Gazze’de olanları ‘soykırım’ ve ‘barbarlık’ diye nitelemişti. İsrail ise misilleme yapıp Venezüella’nın Tel Aviv maslahatgüzarına kapıyı gösterdi.
Kanada hükümeti Hamas’ı suçlayıp İsrail’e destek açıklamışken ülkenin en büyük sendikalarından Kanada Kamu Çalışanları Sendikası’nın (CUPE) Ontario ŞubesiBaşkanı Sid Ryan, Gazze saldırısını kınamayan İsrailli akademisyenlere, eyalet üniversitelerinde ders verme, araştırma yapma ve seminer, konferanslarda konuşma yasağı istedi. “İsrail’in yaptığının aynını Naziler de yapmıştı” diyen Ryan, İsrail ürünlerini boykot çağrısı da yaptı. 

Hikmetyar Hamas’a gönüllü yollayacak
Irak’ın asılarak idam edilen lideri Saddam Hüseyin’in eski yardımcısi İzzet İbrahim El Duri “Barbarca saldırılar, Saddam Hüseyin’in yokluğunun doğal sunucu” derken Kaide’nin iki numaralı adamı Eymen El Zevahiri, Obama’yı İsrail’i durdurmak için hiçbir şey yapmadığını belirtip “Bu İslam’a karşı Siyonist haçlı savaşı. Olanlar Obama’nın İsrail’e hediyesi” iddiasında bulunup Müslümanları dünya çapında Siyonizm’in çıkarlarına saldırmaya davet etti. Aranan Afgan lideri eski Devlet Başkanı Gülbeddin Hikmetyar da Müslümanları ABD’ye karşı birleşmeye çağırıp Hamas’a destek için binlerce gönülü savaşçı yollamaya hazır olduklarını söyledi. (Dış Haberler)