Chavez: Kral boğaysa, ben de matadorum

Latin sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, İber-Latin Amerika zirvesinde İspanya Kralı Juan Carlos'tan işittiği azarın altında kalmaya niyetli gözükmüyor.

SANTIAGO - Latin sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, İber-Latin Amerika zirvesinde İspanya Kralı Juan Carlos'tan işittiği azarın altında kalmaya niyetli gözükmüyor. Zirvedeki konuşmasında, 2002'de kendisine yönelik başarısız darbe girişimini desteklemiş eski İspanyol Başbakanı Jose Maria Aznar'ı 'gerçek faşist' diye niteleyince İspanya Kralı'nın 'Neden çeneni kapamıyorsun' azarına maruz kalan Chavez, darbe girişiminden haber olduğu iddiasıyla karşı saldırıya geçtiği Juan Carlos'u 'kızgın boğa'ya da benzetti.
'Haberiniz var mıydı?'
Önceki gün Şili'deki zirvenin ardından gazetecilerle sohbet eden Chavez şöyle konuştu: "Sayın Kral, 2002'de meşru, seçilmiş, demokratik Venezüella hükümetine karşı darbe girişiminden haberdar mıydınız? İspanya Büyükelçisi'nin darbecileri desteklemek için başkanlık sarayında bulunmasını majestelerinden yetki almadan yaptığını düşünmek çok zor."
AP'nin elçinin iki günlük darbe girişimcilerine majestelerinin şahsi selamını götürüp götürmediği iddiasını sormak istediği İspanya'nın Caracas elçiliği pazar günü itibarıyla telefonlara yanıt vermezken, Madrid'deki kraliyet sarayından da kimseye ulaşılamadı. Zirvede Juan Carlos'a "Gerçeği söyleyerek suç işlemiyorum" yanıtını veren Chavez, İspanyol gazetesi El Mundo'ya kralın atışma sonrası salonu terk etmesini "Bazı İspanyol yetkililer güçlü ve uzun olduğundan kralı kollarından tutarak götürmüş, o sırada kızgın bir boğa gibi davranıyormuş" diye tasvir edip ekledi: "Ben matador değilim, ama oley!"
İspanya'da ayın sözü
"Umarım bu ilişkilerimize zarar vermez. Ama bence bir kralın bir devlet başkanına 'çeneni kapa' diye bağırması düşüncesizlik. Sayın Kral, çenemizi kapatmayacağız" diye devam eden Chavez, ülkesine dönünce de, "Kesin olan bir şey varsa, 'Kapa çeneni' dediğini duymamış olduğum. Bay Juan Carlos şanslıydı. Yoksa kendisine ne derdim bilmiyorum" çıkışını yaptı. Kralın sözleri için internet sitesi kuran İspanyollar ise ayın sözü seçtikleri 'Kapa çeneni' ifadesini üç gündür sürekli internetten indiriyor. (ap, afp)