Chavez: Obama, Bush gibi kükürt kokmuyor

Chavez: Obama, Bush gibi kükürt kokmuyor
Chavez: Obama, Bush gibi kükürt kokmuyor

Chavez BM?deki konuşmasında kahkahalara yol açtı. En çok da Albay Kaddafi?yi eğlendirdi. FOTOĞRAF: AFP

Liderler şovuna sahne olan BM Genel Kurulu'nda Chavez, 'Şer eksenine katıl' dediği Obama'nın selefi Bush'un aksine kükürt kokmadığını söyledi

NEW YORK - Dünya liderlerinin mesaj savaşına sahne olan BM Genel Kurulu’nda önceki gün kürsü sırası gelen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, merikan liderlerini diline doladı. Hareretli ve neşeli konuşmasında ‘şeytan’a benzettiği eski ABD Başkanı George W. Bush’a takılmadan geçemeyen Chavez, halefi Barack Obama’yı da önce bağrına basıp sonra eleştiri oklarını gönderdi.
2006’daki toplantıda Bush’a “Onun konuşmasının ardından salon hala kükürt kokuyor” sözleriyle çatmış Chavez, “Burada Obama konuştu ve artık burası kükürt kokmuyor, daha güzel bir şey kokuyor; umut” dedi. Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez’in kendisine pabuç atmaya hazırlandığı espirisini yapıp geçen yıl Irak’ta Bush’a atılan pabuca gönderme yapan Chavez, nisandaki Amerikan Devletleri Örgütü toplantısında Latin Amerika’nın ABD tarafından 500 yıl nasıl yağmalandığını anlatan Eduardo Galeano’nun ‘Latin Amerika’nın Kesik Damarları’ kitabını hediye ettiği Obama’ya şöyle seslendi: “Gel sosyalistlere katıl. Seni şer eksenine katılmaya davet ediyoruz.” 15 dakika yerine bir saat konuşan Chavez, ABD’yi bir daha asla ‘öcü’ gibi görmeyeceği sözü verdiğinde salondan Libya lideri Muammer Kaddafi’nin kahkahaları yükseldi. Ancak Chavez’in Obama’ya sevgi sözcükleri fazla sürmedi. Pentagon’un Honduras’daki darbeye destek verdiğini savunan Chavez, Obama’nın demokrat mı yoksa darbeci mi olduğunu “Kimsin sen Obama” diye sorguladı. Önceki gün BM Genel Kurulu’ndan nükleer silahsızlanma adına tarihi karar çıkartan Obama’ya “Önce ABD’nin silahlarını yok et” çağrısını yapan Chavez, ABD’nin Kolombiya’ya yeni askeri üs planından vazgeçmesini ve Küba’ya ambargoyu bitirmesini istedi.
Chavez önceki gün CNN’in ünlü sunucusu Larry King’e konuk olup Amerikan halkıyla sorunu olmadığı mesajı verdi. Kendisine zarar vermesinden korktuğu ülkenin sorulması üzerine Chavez,  “İmparatorluk. İmparatorluk. Kolombiya’da yedi askeri üssü var. Bu, Venezuella için büyük tehdit” dedi. Beyzbol fanatiği solcu lider “Yankee Stadyumu’nda Amerikan Beyzbol Ligi maçına çıkmak isterdim” dileğini de saklamadı. (afp)