Chavez: Petrol alıp muz ver

Latin Amerika sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, bölge ülkelerine ucuz petrole karşılık takas önerdi. Küba'daki Petrokarayip zirvesine katılan Chavez...

CIENFUEGOS - Latin Amerika sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, bölge ülkelerine ucuz petrole karşılık takas önerdi. Küba'daki Petrokarayip zirvesine katılan Chavez, Venezüella'dan aldıkları petrol karşılığında ödemenin illa nakit parayla olması gerekmediğini, bunun yerine hizmet, mal, muz ve şeker gibi ürünlerin verilebileceğini duyurdu. Emperyalistlerle kapitalistlerin hizmetinde olmadıklarını, yeni bir petrol jeopolitiği yarattıklarını söyleyen Chavez, ABD'ye atıfla, "Yankilere rağmen, petrolümüz önce Venezüella'nın, sonra da Karayipler'deki dostlarımızın hizmetinde" dedi. Güneş, rüzgâr, jeotermal ve diğer alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi için uluslararası fon oluşturulması çağrısını da ihmal etmedi.
Venezüella'dan petrol alan 17 Petrokarayip ülkesinin 1.2 milyar dolarlık borcunun 2010'a dek 4.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Petrokarayip üyeleri, petrolün varil fiyatı 40 doların üstünde olduğu sürece, Venezüella'ya petrol karşılığı 25 yıla kadar vadeyle ve yüzde 1 faizle geri ödeme yapabiliyor. Ayrıca Venezüella'dan günlük 100 bin varil petrol alan tıp alanında öncü Küba, karşılığında doktorlarını ücretsiz hizmet vermek üzere ülkenin yoksul kesimlerine gönderiyor. Venezüella Petrol Bakanı, Arjantin, Bolivya ve Uruguay'la da bu tür anlaşmalar yaptıklarını söyledi.
Bolivar biçiminde inşaat
Chavez, Küba'da ülkesinin onarıp, yeniden faaliyete soktuğu Sovyetler'den kalma 'dinozor' lakaplı Camilo Cienfuegos rafinerisinin açılışını da yaptı. İki ay önce Caracas'ı ziyaretinde Chavez'le can ciğer kuzu sarması olan top model Naomi Campbell da, solcu lideri Küba'da da yalnız bırakmadı. Rafineri çalışanları için inşa edilen 100 prefabrik evin açılışını yapan model, kuşbakışıyla Latin Amerika bağımsızlık kahramanı ve Chavez'in idolü Simon Bolivar'ın siluetindeki yerleşimi üstten görmek için bir platforma çıktı. Campbell, 1998'de ziyaret ettiği Küba lideri Fidel Castro'nun da çok zeki ve herkes için esin kaynağı olduğunu söylemişti. (afp, bbc)