Chavez sekiz saat konuşup rekor kırdı

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez haftalık televizyon programı 'Alo Başkan'ın son bölümünde sekiz saat kesintisiz konuşarak rekora imza atarken, Hollywood'lu hayranları arasına Kevin Spacey de katıldı.

CARACAS - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez haftalık televizyon programı 'Alo Başkan'ın son bölümünde sekiz saat kesintisiz konuşarak rekora imza atarken, Hollywood'lu hayranları arasına Kevin Spacey de katıldı.
Chavez, 'her hafta başka yerden yayın' geleneğini bozmayıp bu kez El Tablazo'daki petrokimya tesisinden seslendiği programda,
uzun nutuklarıyla bilinen Küba lideri Fidel Castro'nun rekorunu bile kırdı. 11.00'de başlayan program 19.00'da biterken, programın 295. bölümünde rekor kırdığının farkında olan Chavez, kameraya gülümseyerek "Tarihte bir ilk" dedi. Chavez böylece 1960'da BM'de 4 saat 29 dakika konuşmuş ve Havana'da daha uzun konuşmalar da yapmış Castro'yu geçti. Şimdilik 'siyasi çene'deki tek rakibi ABD'de 1953'te petrol fiyatlarına dair 22 saat 26 dakika konuşan Oregon senatörü Wayne Morse.
Venezüella lideri, programda ABD'yi eleştirmekle kalmayıp ülkesinin 'kanayan bir yarasına' da parmak bastı. Chavez, ülkede artık gelenekleşen 'ailelerin kız çocuklarına 15. doğumgününde meme, büyütme ameliyatı hediye etmesi uygulamasını kınadı: "Bazı insanlar, 'Kızım 15'ine girdi, hadi onun göğüslerini büyütelim' diyor. Bu korkunç. En büyük yozlaşma."
Gazeteciler bitap
Chavez'e muhalif siyaset uzmanı Arturo Serrano, "Ülkeyi Alo Başkan'dan idare ediyor. Bakanlar atandıkları veya kovulduklarını programda öğreniyor. Valiler ve belediye başkanları hataları yüzünden programda azarlanıyor" eleştirisini getirdi. Inter-American Dialogue'dan Michael Shifter, Chavez'in, radyoda 'ocakbaşı sohbeti' geleneğini başlatan eski ABD Başkanı Franklin Roosevelt'in 'Latin versiyonu' olduğunu söyledi: Programa katılmış Britanyalı vekil Colin Burgon, "Program Venezüella'da gelişmekte olan farklı bir tip demokrasinin sembolü. Programda katılımcı demokrasinin canlı halini gördüm" görüşünü dile getirdi. Ama gazeteciler, "Ofisten çıkamıyorum, Chavez'i izlemekten başka hiçbir şey yapamıyorum" diye yakınıyor.
Geçen yıl ABD Başkanı'nı şeytana benzettiği konuşmasıyla olay yarattığı BM Genel Kurulu'na bu kez katılmayacağını açıklayan Chavez, önceki gün Spacey'yle üç saat görüştü. Oscar'lı aktör, Chavez'in, 'Hollywood kültürel emperyalizmine' karşı kurduğu 13 milyon dolarlık film stüdyosunu da gezdi. (Guardian, ap)