Chavez şimdi de ahlak devrimine soyunuyor

Venezüella'da sosyalist devrimi hayata geçirme iddiasındaki Devlet Başkanı Hugo Chavez, halkın kültür değerlerinin Amerikan kapitalist değerleriyle yozlaşmaması gerekçesiyle bu kez 'ahlak devrimine' girişti.

CARACAS - Venezüella'da sosyalist devrimi hayata geçirme iddiasındaki Devlet Başkanı Hugo Chavez, halkın kültür değerlerinin Amerikan kapitalist değerleriyle yozlaşmaması gerekçesiyle bu kez 'ahlak devrimine' girişti. Chavez, önceki gün başta viski olmak üzere alkollü içkiler ve sigara vergilerini artırarak bira kamyonlarını sokaklardan men edeceğini ilan ederken, Hummer marka cipler gibi lüks tüketim mallarına da yeni yüksek vergiler koymayı planladığını duyurdu. Gerçekten de ülkede gelecek haftadan itibaren başta viski olmak üzere alkol vergisi yüzde 50'den çok artırılırken, sigara vergisi de yüzde 52'den yüzde 70'e çıkarılacak.
Venezüellalılara, 'art niyetsiz bir sosyalist devrimci' diye nitelediği 'Yeni Adam'ın ruhunu kazandırmayı amaçladığını savunan Chavez, halka yarı kızgın yarı babacan bir tavırla şöyle seslendi:
'Utanmalıyız'
"Dünyada, kişi başına en fazla viski tüketen ülkelerin başındayız. Utanmalıyız. Bu oranda viski ithalatı için dolar saçmayı sürdürmeye niyetli değilim. Bu nasıl bir devrim? Viski devrimi mi? Hummer devrimi mi? Hayır gerçek bir devrim!" Venezüella lideri, halkın sadece viski alışkanlığına değil sokak köşelerinde su gibi bira tüketmesine de öfkeliydi. Chavez, içmek isteyenlerin bunu evlerinde yapabileceğini söyleyip "Ulusal Muhafızları emir verdim. Sanki dondurma satıyormuş gibi sokaklarda bira satan tüm kamyonlara el koyacaklar. Buna izin verilmeyecek" uyarısında bulundu.
Acı sos, hız limiti...
Chavez'in 'Yeni Adam'ının yasak listesi aslında alkol ve Hummer'la sınırlı değil. Chavez önceden de halka, 'yemeklere çok fazla acı sos koymama, düzenli olarak egzersiz yapma, düşük kolestrollü gıdalar tüketme, trafikte hız limitlerine uyma ile kız çoçuklarına göğüs büyütme ameliyatı yaptırmama ve Barbie bebek satın almama' tavsiyeleri vermişti.
Ne içeceğimden sana ne!
Ancak Venezüellalılar, Chavez'in ahlaki devriminin başarısından şüpheli görünüyor. Caracas'ta bir araba fuarında elinde bira şişesiyle Hummer'ları alıcı gözüyle inceleyen Ernesto Gonzales, "Eğer viski içiyorsam bu, bunun
için çalıştığım içindir. Ben bunun için fedakârlıkta bulundum. Bu nedenle de ne istersem içerim" tepkisi gösterdi. Fuar görevlisi Andres Medina ise Chavez'le aynı düşünse de, eski alışkanlıkların zor öldüğü fikrindeydi:
"Toplum, sosyalist değerlerden fayda sağlar ancak mevcut kültürü değiştirmek de o kadar kolay değil."