Chavez sırat köprüsünden geçiyor

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Bolivarcı sosyalist modeli tamamlamak için hazırladığı reform paketi sırat köprüsünden geçiyor.

CARACAS - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Bolivarcı sosyalist modeli tamamlamak için hazırladığı reform paketi sırat köprüsünden geçiyor. Chavez'in sınırsız başkan seçilmesinin yolunu açıp iktidarını güçlendiren 69 maddelik anayasa değişikliği paketi, yarın ezeli düşmanı Bush yönetiminin kendisine karşı psikolojik savaş yürüttüğü iddiasının gölgesinde halka sunuluyor.
Referandum öncesi taraflar son hamlelerini sokaklara taşarak yaptı. Öğrencilerin başını çektiği muhalefet cephesi önceki gün başkent Caracas'ta 100-150 bin kişilik gösteri düzenledi. Chavez'in eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar'a 'faşist' dediği için Kral Juan Carlos'tan işittiği 'Kapa çeçeni' azarının yazılı olduğu tişörtler giyinip şarkılar söyleyen göstericiler, Chavez'in ülkeyi 'Küba'daki gibi komünist diktatörlüğe sürüklediğini' savunup referandumun ertelenmesini istedi. Göstericiler arasında Chavez'in yaptıklarını beğenen ama anayasa paketine karşı çıkanlar da vardı. Reformlarına karşı çıkanları 'hain', muhalif öğrencilere 'şımarık veletler' sıfatını yakıştıran Chavez de dün Bolivar Bulvarı'nda son kez destek mitingi düzenledi.
Anketlerin sebebi hikmeti
Bağımsız olduğu savunulan anketler, 2006 Aralık'ındaki son başkanlık seçiminde yüzde 63 oranında oy almış Chavez'in işinin bu kez çantada keklik olmadığı savında. Datanalisis'in anketine göre, halkın 44.6'sı paketi reddederken, yüzde 30.8'i 'Evet' demeyi düşünüyor. Hinterlaces'in anketinde ise vaziyet at başı: Yüzde 46 'Hayır', yüzde 45 'Evet'. Araştırme şirketi 'Consultores 30.11'den German Campos ise pek çok Chavez taraftarının kararsız olduğunu, bu yüzden anketlerin yanıltabileceğini düşünüyor.
Gel gör ki, araştırma şirketlerinin, ABD'nin de içinde bulunduğu büyük bir psikolojik savaşın parçası oldukları iddia ediliyor. Bush yönetiminin kendisine meydan okuyarak Latin Amerika'daki etkisini yayan Chavez'e karşı 'Kerpeten' kod adlı bir operasyona giriştiği ve sadece son bir ayda CIA aracılığıyla 8 milyon dolar harcayıp Venezüella kamuoyunu yönlendirdiği öne sürülüyor. Venezüella istihbaratının ele geçirip yayımladığı Caracas'taki ABD elçiliğinde 'bölgesel işler yetkilisi' Michael Middleton Steere'in CIA Başkanı Michael Hayden'e gönderdiği 20 Kasım 2007 tarihli andıç, ülkede istikrarsızlık yaratmayı hedefleyen operasyonun detaylarını içeriyor.
Hayden'e giden andıç
Bazı senaryolar üzerinde duran andıçta 'Evet' oylarının 'Hayır'dan 10-13 puan önde gittiği, kararsızların yüzde 60 civarında seyrettiği ve bunu tersine çevirmenin zor olduğu vurgulanıyor. Buna karşı 'Referandum ertelensin, olmazsa sonuçların tanınmamasına çalışılsın' stratejisi öneriliyor. Seçmeni yönlendirmek için önerilen taktiklerse şöyle: 'Şiddetli protestolar ve yıkıcı eylemler düzenlensin. Durumun kontrolden çıktığı havası oluşturulsun. İsyan kışkırtılsın. Seçim merkezleri 'oyunu kullan ve kal' taktiği ile işgal edilsin. Referandum sürürken 'Hayır'ın önde gitti bilgisi yayılsın.' Referandumun reddi için de şu taktikler sunuluyor: 'Hayır'ın kazanacağı inancı yaratılsın. CIA ile anlaşmalı anket şirketleri kullanılsın. Ulusal Seçim Kurulu'nun itibarına gölge düşürülsün. Yolsuzluk hissi yaratılsın. Seçim sistemini sorgulayan üniversite hocaları konuşturulsun.'
Son aşamada hedef Chavez: 'Uluslararası toplumdan tecrit edilecek. Muhalif gösterilere destek sürecek. Muhalefeti mobilize etmek için askeri eylemler yürütülecek. Kurasao ve Kolombiya'daki ABD güçlerinin operasyon hazırlıkları tamamlanacak. 72-120 saatliğine ülkenin bir kısmının kontrolü ele geçirilecek. Orduda isyan çıkarılacak.' Andıçta operasyonlarda kullanılacak isim ve kurumların adları da var. (Dış Haberler)Başkanı her şeye muktedir kılan paket
  • İki dönemle sınırlı başkanlık dönemi sınırsız hale geliyor. Bu da Devlet Başkanı Hugo Chavez'e yeniden seçime girme imkânı tanıyor. Devlet başkanının görev süresi altıdan yediye çıkıyor.
  • Olağanüstü durumlarda iktidara medyayı sansürleme yetkisi veriliyor.
  • Devlet başkanı merkez bankasının kontrolünü ele alıyor.
  • İktidara 'ekonomik sosyalizm' adına özel mülkiyete el koyma yetkisi tanınıyor.
  • Mesai süresi 8 saatten 6 saate düşürülüyor.
  • Petrolden elde edilecek gelirle sosyal hizmetler projeleri güçlendiriliyor.
  • Seçmen yaşı 18'den 16'ya indiriliyor.