Chavez sosyalist müzik misyonu başlattı

Venezüella'nın solcu Başkanı Hugo Chavez müziğe de el attı. Simon Bolivar Genç Orkestrası'nın geçen ay Britanya konserlerinde ayakta alkışlanmasından ilham alan Chavez...

CARACAS - Venezüella'nın solcu Başkanı Hugo Chavez müziğe de el attı. Simon Bolivar Genç Orkestrası'nın geçen ay Britanya konserlerinde ayakta alkışlanmasından ilham alan Chavez, 1 milyon yoksul çocuğa enstrüman dağıtılılıp müzik eğitimi verilmesini içeren 'Müzik Misyonu' adlı bir program başlattı. Chavez, önceki gün 'Alo Başkan' programında Britanya basınında orkestrayla ilgili övgü dolu yazıları okuduktan sonra programını şöyle duyurdu: "Sosyalist devrimin motoru olan halk konseylerimiz, dünyadaki en iyi sistemi yaratmak için müzik merkezleri açacak. Venezüella, özgürlük kahramanı Simon Bolivar'ın mirasını onurlandıracak bir altın sanat ve kültür çağına giriyor."
Programın fikir babası 32 yıl önce fakir çocuklara müzik dersleri vermeye başlayan ve bu yıl Los Angeles Filarmoni'nin şefliğine getirilen 26 yaşındaki Gustavo Duhamel'i yetiştirmiş 68 yaşındaki Jose Antonio Abreu.