Chavez tek parti kurup koltuğa sarılma derdinde

ABD'nin darbe girişimlerini atlatan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, gelecek ay parlamentoya sunacağı anayasal reformla başkanın tekrar tekrar seçilmesinin önündeki engelleri kaldırma ve tek parti sistemi yaratma çabasında.

LONDRA - ABD'nin darbe girişimlerini atlatan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, gelecek ay parlamentoya sunacağı anayasal reformla başkanın tekrar tekrar seçilmesinin önündeki engelleri kaldırma ve tek parti sistemi yaratma çabasında. Kuruluşu için 6 milyon imza toplanan 'Birleşmiş Sosyalist Parti'nin öncülerinden oluşan 1000 kişi ilk kez biraraya geldi. Chavez yeni hareketi tepeden tırnağa her kesin ülkenin geleceğine şekil vermesini sağlayacağını söylerken, 'çoğulculuğun öleceği' eleştirisi yapılıyor. Meclisteki üç kilit parti de tek tip politika korkusuyla kendilerini feshetmeyi reddediyor.
Anayasal reformla 2012'ye dek koltukta kalabilecek Venezüella lideri kendisine 'diktatör ve zorba' yakıştırması yapacak yabancıları da ülkeden kovacağını duyurdu. Meksikalı siyasi Manuel Espino 'İktidarını ebedi kılmaya çalışıyor' eleştirisi yöneltince Chavez "Hiçbir yabancı buraya gelip bize saldıramaz. Bunu yapan bu ülkeden kovulmalıdır" diye çıkıştı. (bbc, ap)