Chavez Venezüella'yı 'zamanda geri götürüyor'

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez 'Amerikan emperyalizmiyle mücadele' adına ülkesini uluslararası saat diliminden çıkardı. Chavez 24 Eylül'den itibaren saatleri 30 dakika geri aldırdı.

CARACAS - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez 'Amerikan emperyalizmiyle mücadele' adına ülkesini uluslararası saat diliminden çıkardı. Chavez 24 Eylül'den itibaren saatleri 30 dakika geri aldırdı. Değişiklik Venezüella'yı başka hiçbir ülkenin paylaşmadığı bir saat dilimine yerleştirirken, Chavez uygulamayı 'dünyanın Amerikan emperyalizmi tarafından dikte edilen saat dilimlerini takip etmek zorunda olmadığını' belirterek savundu: "Bana çılgın demeleri umurumda değil, saatler geri alınacak. Zamanı doğru göstermesi için saatinizi ayarlayın." Venezüella lideri uygulamanın en mühim gerekçesi olarak da şunu gösterdi: "Değişiklik çocuklara da okula gitmek için güneş doğmadan değil gün içinde uyanma imkânı verecek. Bedenlerimiz özellikle çocuklar biyolojik saate adapte olacak."
Küba'yla da ara açılıyor
Tabii bu bazı ülkelerdeki gibi yazın bir saat ileri, kışın bir saat geri uygulamasından farklı. Venezüella zaten ekvator çizgisine yakın olduğundan mevsimler arasında gün uzunluğu fazla fark etmiyor. Bu kararla ülke aynı zaman diliminde yer aldığı New York'tan yarım saat güne erken başlayacak, yakın müttefiki Küba'nın zamanından da o kadar uzaklaşmış olacak. Normalde toprakları iki zaman dilimine yayılan Venezüella'nın GMT (Greenwich Mean Time) ile farkı da dört saatten 4.30 saate çıkıyor.
Saat ayarlama meselesi ülkede neredeyse şehir efsanesine dönüştü. Chavez saatlerin 24 Eylül'de ayarlanmış olacağını ilan etmişken, yetkililer bilgisayarları ayarlamak için yasal değişiklik gerektiğini, bunun da iki-üç hafta alacağını söylüyor. Bilim ve teknoloji bakanı da uluslararası kuruluşlarla koordinasyon zorunluluğundan ötürü uygulamanın ocağa kadar erteleyebileceğini söyleyerek kafaları iyice karıştırdı. Bu da yetmezmiş gibi Chavez haftalık 'Alo Başkan' adlı televizyon şovunda birlikte yeni saat duyurusunu yapmak için eğitim bakanı olan kardeşini aradı. Lakin iki kardeş programda halka 'saatleri geri alın' yerine yanlışlıkla 'saatleri ileri alın' deyiverdi.
Saat farkının temeli...
Bilgisayar sistemlerini ayarlamaları gereken kurumlar acele edilmesinden dertliyken tam uyumun ekim sonunu bulması öngörülüyor. Halkın büyük kısma 'daha fazla uyuyacakları' için memnunken değişikliği tuhaf bulanlar da var. Rahatsız olanlar Chavez'i ulusun günlük ritmini değiştirmeye çalışmakla suçluyor. Caracas'lı esnaf 38 yaşındaki Maritza Mendoza bu görüştekilerden: "Bana çılgınca geliyor." Venezüella uluslararası saat diliminden çıkan yegâne ülke değil. Hindistan, Afganistan, İran, Birmanya ve Sri Lanka'da da saatler yarım saat farklı ayarlı. Nepal ise Hindistan'a nazire olsun diye 15 dakikalık fark uygulayarak dünyada tek örneği oluşturuyor.
24 saat dilimine dayalı GMT 1675'te oluşturulmuş. GMT'nin İngiltere/Greenwich'teki sıfır noktası olarak esas alındığı mevcut saat dilimleri önerisi 1876'da Kanada'dan gelmişti. (Dış Haberler)