Chavez'e Kral azarı: Kapa çeneni

Şili'deki dostluk temalı 'İbero-Latin Amerika zirvesi', İspanya Kralı Juan Carlos'un Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e azarıyla kapandı. Carlos, eski İspanya Başbakanı Aznar için 'faşist' diyen Chavez'i uyardı. Ancak Chavez söylenmeye devam edince Kral, 'Neden çeneni kapatmıyorsun?' diye payladı. Carlos salonu terk ederken Chavez 'Her türlü saldırıya cevap hakkımız saklıdır' yanıtını verdi.

SANTIAGO - Latin solunun öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar'ı 'gerçek bir faşist' diye nitelemesi, Şili'nin ev sahipliğindeki İber-Latin Amerika zirvesini karıştırdı. Chavez, İspanya'da Franco diktatörlüğü bakanlarının kurduğu Halk İttifakı'nın devamı Halk Partisi'nin lideri olarak 1996-2004 arası başbakanlık yapmış Aznar'ı, 2002'de kendisine yönelik başarısız darbe girişimini desteklemesinden ötürü hedef aldı. Sosyalist lideri önce Aznar'ın sosyalist halefi Rodriguez Zapatero'nun uyarması, ardından İspanya Kralı Juan Carlos'un "Neden çeneni kapatmıyorsun" diye azarlamasıyla, 'dostluk-uyum' temalı zirve kuzey kutbuna döndü.
Chavez, 2002'deki darbe girişimine atıfla, "Aznar gerçek bir faşist. Faşistler insan değildir. Bir yılan daha insanidir" dedi. Önce İspanya Dışişleri Bakanı'nın Madrid'in rahatsızlığını ilettiği Chavez, daha sonra Zapatero'nun zirveye hitabı sırasında daha diplomatik dil kullanması uyarısı aldı. "Başkan Chavez, size demokratik hükümetlerin olduğu bir forumda ifade etmek isterim ki... en temel ilkelerden biri saygıdır. Saygısızlığa düşmeden de radikal, farklı görüşte olabilirsiniz. Saygı görmek isteyen, başkalarına da saygı göstermeli" diyen Zapatero'nun "İspanyol halkının demokratik seçimle göreve getirdiği Aznar, İspanyol halkının yasal temsilcisiydi" sözü bazı liderlerden alkış aldı.
İspanyol Başbakan'ın konuşması sırasında Venezüella Başkanı sürekli araya girmek istedi, ama mikrofonu kapalıydı. Zapatero'nun yanında oturan İspanya Kralı öfkeyle öne eğilip Chavez'e parmağını doğrultarak "Neden çeneni kapatmıyorsun" dedi. Juan Carlos, daha sonra salonu terk edip yalnızca kapanışa katıldı. Salondaki kaynaklara göre, kralın ses tonu bir çocuğu azarlar gibiydi. Bu tepkiye hemen cevap vermeyen Chavez, yakın dostu Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega'nın konuşma sırasını kendisine devretmesiyle söz hakkı aldı: "Gerçeği söyleyerek suç işlemiyorum. Korkmuyorum. Venezüella hükümetinin, her yerde, her zaman, her tür saldırıya cevap hakkı saklıdır."
Aznar'dan teşekkürler...
ABD'nin Irak işgalinin baş destekçisi olmuş Aznar, Zapatero ve kralı telefonla arayıp teşekkür etti. Partisi, olaydan Zapatero'nun Chavez'le 'tehlikeli dostluğunu' sorumlu tuttu. İspanyol basını, krala övgü düzdü. El Mundo 'Kral, Chavez'e tüm İspanyollar adına haddini bildirdi' diye yazdı. Solcu Izquierda Unida grubu ise Juan Carlos'un 17. yüzyıldan kalma bir kral gibi davrandığını söyleyip "Seçilmiş devlet başkanına ne İspanya'da ne de yurtdışında 'Çeneni kapa' diyemezsiniz" diye çıkıştı.
Castro cepten aradı
Chavez'e Latin solu destek verdi. Ortega, Bolivya lideri Evo Morales, Ekvador lideri Rafael Correa ve Küba Başkan Yardımcısı Carlos Lage'yle 'Halkların Zirvesi'ne katılan Chavez, 10 bin kişiye seslenirken, Lage kendisine cep telefonu uzattı. Hattaki Küba lideri Fidel Castro, 'dünyada ve Şili'de tiranlıkla savaşırken ölenlere selam yolladı.' Şili 1974-1990 arası general Pinochet'nin faşist diktatörlüğüyle yönetilmişti. Castro son makalesinde de "Chavez'in zirvede tam da ders dikte ettirmeye çalışan Avrupa'ya eleştirisi yıkıcıydı" diye yazdı. Daha sonra televizyona "Kral da devlet başkanı, ama ben seçilmiş bir başkanım, o değil. Üç kez arka arkaya yüzde 70'in üzerinde oyla seçildim. Bana 'Kes sesini' deme hakkı yok" diye konuşan Chavez, Şili'de gazetecilere de "Tartışma daha yeni başladı Sayın Kral. 2002'de Venezüella'nın seçilmiş, demokratik hükümetine karşı darbe hazırlandığının farkında mıydınız" dedi. (afp, ap, bbc)