Chavez'in bu kez sandıkta bileği büküldü

Chavez'e 'ömür boyu başkanlık' yok

Venezüella lideri Chavez'e istediği sürece başkan adayı olmasının yolunu açan düzenlemenin de yer aldığı 'reform' paketi yüzde 51 oyla reddedildi. Yüzde 63 oyla başkanlık koltuğuna oturan Chavez'in bileği sandıkta ilk kez bükülmüş oldu. Chavez "Şimdilik olmadı" derken, muhalifler, en azından Chavez'in gideceğini garantilemenin sevincini yaşıyor.

CARACAS - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in '21. yüzyılda Bolivarcı sosyalist değişim' siyasetini derinleştirme hedefi güden anayasa değişikliği paketi sandıktan döndü. Bu sonuçta Chavez'in halkı kendisini istediği sürece başkan adayı olabilmesinin yolunu açan unsur etkili oldu. 350 maddeli Venezüella anayasasının 96 maddesinin değiştirilmesini içeren girişim, önceki gün düzenlenen referandumda yüzde 49'a karşı yüzde 51 gibi kılpayı bir farkla reddedildi. Katılım yüzde 56 çıkarken, geçen yıl altı yıllığına yüzde 63 oranıyla seçilmiş Chavez'in 1998'den bu yana sandıkta ilk kez bileği bükülmüş oldu.
Chavez: Burası demokrasi
Paketin, başkan adayı olmak için iki dönem sınırlamasını kaldıran unsuru Chavez'e 'diktatörlük' suçlamaları için malzeme olmuştu. Lakin muhalefetin 'Hitler'e benzemekle' bile suçladığı Chavez dün oylamanın sonucunu kabullenirken, aksini yapacağına inananlarla dalga geçti: "Hayır oyu verenlere teşekkür ediyor ve kutluyorum. Venezüella demokrasisi olgunlaşıyor. Burada diktatörlük yok. Şimdi evlerinize gidin, zaferinizi nasıl kutlayacağınızı bilirsiniz." Chavez'e muhalefetin başını ABD'yle bağlantılı büyük iş âlemi, bankacılar, emlak sektörü, özel
üniversitelerin üst ve orta sınıftan öğrencileri ve Katolik Kilisesi hiyerarşisinin yanı sıra sol koalisyondan kopan Troçkistlerin de bulunduğu bazı sosyalistler çekiyordu. Venezüella istihbaratının ABD elçiliğinden CIA Başkanı Hayden'e yollandığı savıyla 26 Kasım'da kamuoyuna duyurduğu bir andıçta da ülkeyi istikrarsızlaştırma hedefli 'Kerpeten operasyonu'nun ortaya çıkarıldığı iddia edilmişti.
'Bu kez olmadı, üzülmeyin'
Dün video konferans yoluyla halkına seslenen Chavez, değişlik sayesinde sosyal refah ve güvenlik düzeyinin artması, sekiz saat yerine altı saat çalışma, toplum konseyleriyle ademi merkeziyetçi bir yönetime kavuşmayı umarak hüsrana uğrayan hatta gözyaşı döken destekçilerini "Şimdilik olmadı ama üzülmeyin" sözleriyle teskine çalıştı. "Size bütün kalbimle söylüyorum: Son birkaç saattir kendi kendimle tartışıyorum, bir ikilem içerisindeyim. Ama şimdi bu ikilemi geride bıraktım, sakinim. Umarım Venezüellalılar da öyledir" vurgusu yapan Venezüella lideri, 'Ülkenin kurumlarına güvenin' mesajı verdi. "Ben üzgün değilim, hayır üzgün değilim. Reform başarısız oldu ama mücadele sürecek" diyen Chavez, 'Evet' ve 'Hayır' oyları arasındaki farkın da 'mikroskobik' olduğunu anımsatmayı ihmal etmedi.
Venezüella liderinin bu sözleri refom yanlısı destekçilerinin içine su serpmiş görünüyor. 37 yaşındaki işportacı Nelly Hernandez, gözyaşlarını dindiremese de, "Bunu kabullenmek zor fakat Chavez bizi terk etmedi, hâlâ bizim için orada" diye konuştu. Chavez sayesinde ev sahibi haline gelmiş on binlerce yoksuldan biri olan 47 yaşındaki marangoz Carlos Orlando Vega ise duygularını "O halkı için hissediyor, acılı, aşağıdan gelen bir insan" diyerek dile getirdi.
Muhalefet bayram yapıyor
Muhalefet liderlerinden Leopoldo Lopez, "Referandum demokrasi ya da totaliter sosyalizmle ilgiliydi, demokrasi kazandı" derken, öğrenci Valeria Aguirre, "Chavez'in gideceğini garantiledik" iddiasında bulundu. Chavez'in baş düşmanı Bush yönetimi de memnun. Beyaz Saray 'özgür yaşama arzusunun sürmesi'nden dolayı Venezüella'yı kutlarken, Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns "Chavez'in ömür boyu başkan olması hiç iyi gelişme olmazdı" dedi. Chavez'in söz düellosuna tutuştuğu İspanya'dan Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, "Halkın kararına saygılıyız, demokratik olgunluğunu kutlarız. Demokrasi sorunsuz işliyor" sesini verdi. Avrupa Komisyonu da, sonucun saygıyla kabulünden memnundu. (Dış Haberler)