Chavez'in gönlünde Royal yatıyor

Her dünya meselesine kendine özgü yorumlar getirmekten asla geri durmayan Venezüella'nın solcu Devlet Başkanı Hugo Chavez, sonunda Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine de el attı.

CARACAS - Her dünya meselesine kendine özgü yorumlar getirmekten asla geri durmayan Venezüella'nın solcu Devlet Başkanı Hugo Chavez, sonunda Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine de el attı. Chavez, Fransa'da da solculardan yana saf tutup kalbinin Sosyalist Parti'nin kadın adayı Segolene Royal'le birlikte attığını itiraf etti. Chavez, "Henüz tanışmadık fakat bir kadın ve sosyalist olarak kalbimiz onunla" ifadelerini kullandı. Geçen pazarki ilk turda 25.9 oy alan Royal, yüzde 31.1 oy alan iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin adayı Nicolas Sarkozy'yle birlikte ikinci tura kalınca, Fransa'nın ilk kadın lideri olma hayaline hayli yaklaşmıştı.
Venezüella lideri, Fransa'da görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı da 'muhabbetle' andı. Chavez, "Chirac, zor zamanlarında Venezüella'nın iyi bir dostu olmuştur. Emeklilik döneminde onu buraya davet ettim. Umarım bir gün gelir" ifadelerini kullandı.
Görevi 16 Mayıs'ta devredecek olan Chirac ise emekliliğe hazırlanıyor. Chirac, Elysee Sarayı'ndan ayrılınca oturmak için Seine Nehri kıyısında, Louvre Müzesi'ne bakan 180 metrekarelik dubleks bir daire tuttu.