Cheney, Çin'in askeri kapasitesine yüklendi

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, bol protestolarla karşılandığı Avustralya ziyaretinde Çin'e de yüklendi. Cheney, Pekin'in geçen ay uzayda bir eski uydusunu füze ile vurarak verdiği gözdağını eleştirerek...

SYDNEY - ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, bol protestolarla karşılandığı Avustralya ziyaretinde Çin'e de yüklendi. Cheney, Pekin'in geçen ay uzayda bir eski uydusunu füze ile vurarak verdiği gözdağını eleştirerek, "Uyduya karşı test ve Çin'in askeri kapasitesini artırması yapıcı değil ve Çin'in barışçıl yükselme hedefiyle uyuşmuyor" dedi. Çin'in askeri kapasitesini artırmasının dünyayı kaygılandırdığını savunan Cheney, Çin'e "İster Asya ister Ortadoğu'da olsun ölümcül teknolojilerin yayılmasını engelleme çabalarımıza katıl" çağrısı yaptı.
Nükleer silah denemiş olan Kuzey Kore ile 'petrol karşılığı bir askeri nükleer tesisin kapatılması' anlaşmasına şüpheyle yaklaşan Cheney, "ABD'nin bu anlaşmanın uygulanması konusunda gözleri açık olacak" dedi. Cheney, anlaşmaya katkısından ötürü Pekin'i takdir edip, "Çin altılı görüşmelerde önemli rol oynadı çünkü nükleer bir Kuzey Kore'nin kendi güvenliği için de tehdit olduğunu anlıyor. ABD ve Avustralya Çin'in geleceği konusunda aynı beklentiye sahip: Halkı özgürlüğe ve refaha kavuşsun, hükümeti bölgede istikrar ve barışın gücü olsun." Irak işgaline katıldığı için evinde topa tutulan Avustralya Başbakanı John Howard'ı "Terörle savaşta asla sendelemedi" diyerek öven Başkan Yardımcısı, Irak'tan erken çekilmenin tehlikeli olacağı savını yineledi. Avustralyalı savaş karşıtları Cheney'nin ziyaretinin ikinci gününde meydanları boş bırakmadı. Sydney'de polisle çatışmalar yaşanırken, trafik altüst oldu.