Cheney eli maşalı Pelosi'nin hedefinde

ABD Kongresi'nin denetimini ele geçirdikten sonra Başkan George W. Bush'un Irak politikalarını çelmelemeye koyulan Demokratlar, Başkan Yardımcısı Dick Cheney'le de kavgaya tutuştu.

WASHINGTON/SYDNEY - ABD Kongresi'nin denetimini ele geçirdikten sonra Başkan George W. Bush'un Irak politikalarını çelmelemeye koyulan Demokratlar, Başkan Yardımcısı Dick Cheney'le de kavgaya tutuştu. Cheney, en ufak bir muhalefeti 'Kaide'yi teşvik' olarak gösteren söylemini Temsilciler Meclisi'nin kadın Başkanı Nancy Pelosi'ye de uygulamaya kalkışınca, bu kez karşısında eli maşalı bir düellocu buldu.
Japonya ile Avustralya'yı kapsayan tura çıkmış olan Cheney, Bush'un Irak'a 21 bin 500 takviye asker ve 93 milyar dolarlık ek bütçe planına set çekmeye çalışan Pelosi'ye "İsteklerini yerine getirirsek Kaide'nin Amerikan halkının iradesini kırma, bizi pes ettirerek savaşı kazanma stratejisini onaylamış oluruz. Kesinlikle yanlış yolu destekliyor" diye laf yetiştirdi.
Bunun üzerine kadın meclis başkanı, Cheney'nin 'savaş zamanında mevkiine yakışmayan açıklamalar yaptığını' söyleyerek, rahatsızlığını iletmek için Bush'a telefon açtı. Ancak Bush'a ulaşamayan Pelosi, "Umarım Başkan, yardımcısının açıklamasını kınayıp kendini uzaklaştırır" diyerek, Cheney'ye yaylım ateşine geçti: "Bush yönetiminin Irak'taki yanlış yönlendirilmiş politikalarına Kongre'de meydan okuyan bizlerin vatanseverliğini sorgulamayı sürdürüyor. Başkan yardımcısı olarak, ülke dışına çıkıp meclis başkanını ulusal güvenliğe karşı olmakla suçlayamaz." Beyaz Saray ise Pelosi'ye "Başkan Yardımcısı kimsenin vatanseverliğini değil, ulusal güvenliğe zararlı olduğunu düşündüğü bir stratejiyi sorguluyor" yanıtını verdi.
Sydney savaş alanı
ABD Başkan Yardımcısı'nı Avustralya'da da öfkeli savaş karşıtları bekliyordu. Sydney kentindeki ABD Konsolosluğu'na yürüyüşe geçen yüzlerce gösterici ile polis arasında çıkan çatışmalarda 10 gösterici tutuklandı. (Dış Haberler)