Cheney ile Bolton da İran'a gözdağı verdi

ABD ile İsrail'in İran'a tehditlerinin dozu her gün artıyor. ABD Başkanı George W. Bush'un yeni Irak planıyla alenen İran'ı hedef almasını İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in İran'a önleyici saldırı düzenleyebileceklerine dair sözlerini izlerken, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney koroyo katıldı.

WASHINGTON - ABD ile İsrail'in İran'a tehditlerinin dozu her gün artıyor. ABD Başkanı George W. Bush'un yeni Irak planıyla alenen İran'ı hedef almasını İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in İran'a önleyici saldırı düzenleyebileceklerine dair sözlerini izlerken, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney koroyo katıldı. Newsweek'e konuşan Cheney, ABD'nin Basra Körfezi'ne ikinci uçak gemisi ve Patriot yollamasıyla ilgili şöyle dedi:
"Bölgedeki herkese ABD'nin burada kalacağına, elinde önemli imkân ve kabiliyet bulunduğuna, dost, müttefik ve uluslararası örgütlerle İran tehdididini halletmek için uğraştığımıza dair güçlü mesaj gönderiyoruz." Ortadoğu'daki pek çok ulusun bölgede büyük Amerikan varlığı istediğini kaydeden Cheney, İran'a hava saldırısı öngörüp öngörmediğiyle ilgili soruyu şöyle yanıtladı: "Spekülasyon yapmam. Nükleer soruna BM yoluyla diplomatik çözüm için elimizden geleni yapıyoruz. Ama tüm seçenekler masada."
Bush'un Demokratların onayını alamayınca ABD'nin BM Temsilciliği'nden geri çekmek zorunda kaldığı John Bolton da, Le Monde'a şahinliğini konuşturdu: "Nükleer müzakereler başarısızlıkla sonuçlandı. Verilecek tek yanıt İranlıları siyasi olduğu kadar ekonomik olarak da tecrit etmek. Uzun vadede ise, çok da uzun olmamasını dilerim, tek gerçek çözüm reğim değişikliği."
Rusya: Buşehr bitecek
BM'nin aralıkta çıkardığı İran'a yaptırım kararında onayı bulunan Rusya ise, İran'a harıl harıl askeri ve nükleer teknoloji veriyor. Rus Dışişleri'nin Tahran'a hava savunma füzeleri Tor-MI tesliminin tamamlandığını duyurmasının ardından, Rus Güvenlik Konseyi Başkanı İgor İvanov Buşehr nükleer santralı inşaatını öngörülen tarihte tamamlamakta kararlı ve ciddi olduklarını söyledi.
Bush'un Irak'ta 'düşmanca faaliyet'te bulunan İranlıların 'yakala ya da öldür' emri verdiğinin ortaya çıkması da, Bağdat-Tahran ilişkilerini bozmadı. İran'ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Kazemi Kumi, New York Times'a, İran'ın Bağdat'ta bir ulusal banka şubesi açacağı ve yeniden inşada önemli sorumluluk alabileceklerini söyledi. Kumi, Irak'a askeri destek vermek istediklerini, talim, teçhizat ve danışmanlık hizmeti sunmayı önereceklerini belirtti. (Dış Haberler)