Cheney konfederasyon bayrağının gölgesinde

ABD'nin av merakı dolayısıyla sebep olduğu kazalarıyla nam salmış 'şahin' Başkan Yardımcısı Dick Cheney, önceki gün sekiz saatini yine ördek ve sülün avlamaya ayırdı. Daha önce 2006'da bıldırcın avlayayım derken yakın...

NEW YORK - ABD'nin av merakı dolayısıyla sebep olduğu kazalarıyla nam salmış 'şahin' Başkan Yardımcısı Dick Cheney, önceki gün sekiz saatini yine ördek ve sülün avlamaya ayırdı. Daha önce 2006'da bıldırcın avlayayım derken yakın arkadaşı avukat Harry Whittington'ı vurarak yaralamış olan Cheney'nin elinden bu kez bir kaza çıkmadı. Ancak gittiği özel avcılık kulübünün kapısında asılı bulunan ve Amerika'da siyahlara yönelik ırkçılığın sembollerinden biri olan konfederasyon bayrağı basının objektifine yakalanınca ufak çapta olsa bir yaygara koptu.
New York Daily News muhabiri, Cheney'in 15 araçtan oluşan bir konvoyla 2001'den beri ikinci kez ziyaret ettiği Clove Vadisi Ateşli Silahlar ve Tabanca Kulübü'ne ait garajın kapısında asılı bayrağın fotoğrafını çekti. Sivil haklar hareketi olaya tepki gösterirken, Al Sharpton adlı bir grup üyesi Cheney'e açık mektup yollayıp bu tesisi terk etmesini istedi. "Başkan Yardımcısı'nın siyahlara yönelik linç, nefret ve cinayetin simgesi olan bir bayrağı sergileyen kulüpte bulunması korkunç" diyen Sharpton, olayı 'düpedüz hakaret' diye niteleyip Başkan Yardımcısı'nın Amerikan halkından özür dilemesini istedi.
Muhabire tutuklama tehdidi
Kulüp yetkililerin bayrakla ilgili bilgi almaya çalışan bir muhabiri tutuklatmakla tehdit etmesi de dikkat çekerken, Cheney'nin sözcüsü, Başkan Yardımcısı'nın ya da diğer yetkililerin avcılık kulübünde böyle bir bayrağı görmediklerini savundu. 1861-1865 yıllarındaki
Amerikan iç savaşında güneyli kölelik yanlısı konfederasyon kuzeyli kölelik karşıtı merkezi hükümete yenilince bayrak tarihe karşısa da köleliğin sembolü oldu. Hâlâ güney eyaletlerinde evlerine, araçlarına bu bayrağı asan ırkçı kesimlere rastlanıyor. (New York Daily News, ap)