Cheney'den Darth Vader kültü

Dünyada ABD'ye nefretin kabarmasına yol açan politikaların baş mimarı ve George W. Bush'un 'iplerini elinde tutan' perde arkasındaki gerçek lider olarak görülen Başkan Yardımcısı Dick Cheney...

WASHINGTON - Dünyada ABD'ye nefretin kabarmasına yol açan politikaların baş mimarı ve George W. Bush'un 'iplerini elinde tutan' perde arkasındaki gerçek lider olarak görülen Başkan Yardımcısı Dick Cheney, imajıyla dalga geçerken kendini Georges Lucas'ın ünlü 'Yıldız Savaşları' filmlerinin kötülük timsali Darth Vader'ına benzeterek neredeyse bir kült başlattı. 2006 yazında "Bush yönetiminin Darth Vader'ıyım" sözü bizzat Cheney'nin ağzından çıkarken, artık Amerikan basını Cheney'yi sinemanın en ikonik kötü karakteri olarak resmeden karikatürlerden geçilmiyor. Demokratlar da Cheney'yi eleştirdiklerinde aynı benzetmeye başvuruyor. Bu moda, Cadılar Bayramı vesilesiyle Bush'un aynı espriyi yapması ve Cheney'nin köpeğine Darth Vader kostümü giydirmesiyle doruğa çıktı.
Stewart'a bebek hediyesi
2008 başkanlık seçiminin favori Demokrat adayı Senatör Hillary Clinton, 20 Eylül'de Cheney'nin Cumhuriyetçi Kongre üyelerine Irak savaşından desteklerini çekmemeleri için büyük baskı uyguladığını anlatırken herkesi şöyle güldürdü: "Dün Cheney Cumhuriyetçileri görmeye geldi. Cumhuriyetçilerin çaresiz haline bakıp hemen anlayabilirsiniz, Başkan Yardımcısı'nın konvoyunun Capitol'e geldiğini ve içinden Darth Vader'ın çıktığını..." Cheney'nin eşi Lynne, altta kalmadı. Bush yönetimini izleyecileri gülmekten yerlere yatıracak şekilde iğnelemesiyle tanınan Amerikan televizyonlarının bir numaralı siyasi mizah programı 'The Daily Show'a ekim başında konuk olan Lynne Cheney, programcı Jon Stewart'a oyuncak bir Darth Vader uzatıp "Bu sizin için özel bir hediye. Eski bir aile yadigarıdır" dedi. 21 Ekim'de Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü'nde konuşan Cheney, dönüp dolaşıp aynı konuya geldi: "Çoğunuz beni bazıları tarafından Darth Vader diye çağrılmamdan önce tanır. Bu lakaptan rahatsızlık duyup duymadığını soruyorlar. Yanıtım hayır. Ne de olsa, son zamanlarda hakkımda söylenen şeyler arasında Darth Vader hoş bile kalıyor."
'Siyasete neşe getirdi'
Cheney'nin pasını alan Bush, 31 Ekim'de golü attı: "Bu sabah başkan yardımcısıylaydım. Kendisine Cadılar Bayramı'nda hangi kostümü giyeceğini sordum. 'Zaten giyiyorum' yanıtını verdi, sonra 'Gücün karanlık yüzü' gibisinden bir şeyler mırıldandı.'" Ardından başkan yardımcısının konutunda ekibi Cheney'nin köpeklerini Cadılar Bayramı için giydirirken, beyaz labradora süpermen, siyah labradora Darth Vader kostümünü münasip gördü.
AP'nin görüşünü soduğu Cheney'nin sözcüsü Lea Anne McBride şunları söyledi: "Başkan Yardımcısı'nın oldum bittim güçlü mizah duygusu vardır. Geçen yıllarda kendini olumsuzlayan esprilerle Darth Vader şöhretine katkıda bulundu. Bu espriler öcü, ucube mevsiminde olmamız vesilesiyle doruğa çıktı. Siyasete neşe getirdiği müddetçe kendisi böyle hedef olmaktan rahatsız değil."