Cheney'den İran'a tehdit: Nükleerin bedeli ağır olur

ABD Başkanı George W. Bush'un İran'ın nükleer silah edinmesi halinde 3. Dünya Savaşı'nın başlayacağı çıkışı yapmasının ardından İran'a saldırı için bastıran Yardımcısı Dick Cheney'den açık tehdit geldi.

LANSDOWNE/LONDRA - ABD Başkanı George W. Bush'un İran'ın nükleer silah edinmesi halinde 3. Dünya Savaşı'nın başlayacağı çıkışı yapmasının ardından İran'a saldırı için bastıran Yardımcısı Dick Cheney'den açık tehdit geldi. Cheney, ABD'nin İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğini söyleyerek, Tahran'a uranyum zenginleştirmeye devam etmesi halinde 'ciddi sonuçlarıyla' karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.
Cheney, Washington Enstitüsü'ndaki konuşmasında "İran rejimi bu yolda ilerlemeye devam ederse bilmeli ki uluslararası toplum kendilerine ciddi sonuçları dayatmaya hazırdır" dedi. Bu sonuçları belirtmeyen Başkan Yardımcısı, "İran nükleer silahlarda kullanılabilecek teknoloji peşinde. Bunu tüm dünya biliyor. ABD açık mesaj yollama konusunda diğer uluslara katılıyor: İran'ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Cheney, Tahran'ı erteleme ve hileye başvurarak zaman kazanmaya çalışmakla suçladı. Irak'ta ABD güçlerinin İran kaynaklı saldırılara hedef olduğu iddiasına da atıf yapan Başkan Yardımcısı, "Bizim ülkemiz de tüm uluslararası toplum da terörü destekleyen bir devletin saldırgan emellerine ulaşması karşısında eli kolu bağlı duramaz" diye ekledi.
'Tıpkı Saddam'a yapılan uyarı gibi'
Konuşmayı dineyen Ortadoğu uzmanları, İran'a yönelik retoriğin yükseltildiği yorumu yaparken, Cheney'nin kullandığı dil, 2002'de BM Güvenlik Konseyi'nin Irak lideri Saddam'a karşı uyarısıyla eş tutuldu.
ABD ve Britanya SAS'ları İran'a geçiyor
Öte yandan Britanya özel güçlerinin son aylarda Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs birliğiyle yürüttüğü gizli sınır savaşı çerçevesinde, pek çok kez Irak'tan İran'a geçtikleri iddia edildi. Sunday Times'a göre, Britanya SAS komandoları ile İranlılar ve Şii milislerden oluşan silah kaçakçıları arasında en az altı yoğun çatışma çıktı, İran ordusu Irak'a top ateşi bile açtı. Maysan ile Basra eyaletlerindeki operasyonlara, ABD ve Avustralya SAS'larının da katıldığı kaydedildi. Bir savunma kaynağı "SAS, geçen ay altı önemli çatışmaya girdi. 17 kaçakçı öldü. Silah, patlayıcı ve füzeler ele geçirildi' dedi.
Bu arada İran ve AB arasında yarın yeniden başlayacak nükleer müzakerelere, Rusya ile pazarlıkları inkâr edildiği için istifa eden eski başmüzakereci Ali Laricani ile yerine atanan Dışişleri Bakan Yardımcısı Said Celili'nin birlikte katılacağı açıklandı. (afp, Sunday Times)