Che'nin infazcısına Kübalı doktor tedavisi

Latin Amerika'nın efsane devrimci lideri Che Guevara'yı 9 Ekim 1967'de kurşuna dizen infaz mangasındaki bir Bolivyalı askerin Kübalı doktorlarca tedavi edildiği ortaya çıktı.

HAVANA - Latin Amerika'nın efsane devrimci lideri Che Guevara'yı 9 Ekim 1967'de kurşuna dizen infaz mangasındaki bir Bolivyalı askerin Kübalı doktorlarca tedavi edildiği ortaya çıktı. Küba basının haberine göre, Çavuş Mario Teran'ın geçen yıl katarakt ameliyatı olurken, bu operasyon Kübalı göz doktorları tarafından gerçekleştirilmiş. 1967'de Bolivya dağlarında ele geçirildikten sonra kurşuna dizilerek öldürülen Che'nin infazcılarından Teran'ın Küba'nın Venezüella'yla birlikte Latin Amerika genelinde ortak yürüttüğü 'Mucize Operasyonu' (Operation Miracle) adlı sağlık programı sayesinde katarakt ameliyatı olduğu belirlendi. Haber ilk olarak Teran'ın oğlunun, babasının ameliyatını yapan Kübalı doktorlara teşekkür etmek amacıyla geçen yıl bir Bolivya gazetesine yazı yazmasıyla ortaya çıkmış. Ancak gelecek hafta Che'nin ölümünün 40. yılını anmaya hazırlanan Küba yönetiminin olaydan geçen hafta haberi olmuş.
Küba Komünist Partisi'nin resmi yayın organı olan Granma gazetesi konuyla ilgili, 'Mario Teran bundan 40 yıl önce bir rüya ve bir fikri yok etmeye çalıştı. Ancak Che bir savaşı daha kazanmak için geri dönüyor. Şimdi yaşlı bir adam olan Teran, gökyüzü ve ormanın renklerini görüp torunlarının gülüşlerini ve futbol maçlarını izlemenin keyfini çıkarıyor' ifadelerini kullandı.