Chirac 'Adiou' diyor, gözler halefinde

Fransız siyasi tarihine 40 yıl damgasını vuran, uzun boyu, nezaketi ve uluslararası çıkışlarıyla 'De Gaulle'cü merkez sağın' sembolü konumundaki 74 yaşındaki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, bu akşam halkına 'Elveda' diyor.

PARİS - Fransız siyasi tarihine 40 yıl damgasını vuran, uzun boyu, nezaketi ve uluslararası çıkışlarıyla 'De Gaulle'cü merkez sağın' sembolü konumundaki 74 yaşındaki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, bu akşam halkına 'Elveda' diyor. Dikkatlerse, kurt siyasinin nisandaki cumhurbaşkanlığı seçimi için kime destek çıkacağında.
1962'de Başbakan Georges Pompidou'ya danışmanlık yaparak siyasete giren, 1967'de Coreze vekili seçilince ilk bakanlık görevini kapan, iki kez başbakanlık, 18 yıl Paris belediye başkanlığı görevlerinde bulunan Chirac'ın, bu akşam televizyon ve radyolardan canlı yayımlanacak konuşmasının içeriği sır gibi saklandı. Sağcı lider uzun süre üçüncü kez aday olup olmayacağını açık etmese de son dönemde "Siyasetten sonra da hayat var" gibi sözlerle veda sinyali vermişti. Bunda anketlerden olumlu sinyal alamaması kadar geçen yıl geçirdiği beyin rahatsızlığı ve yaşı rol oynadı.
Dolayısıyla dikkatler kimi halef göstereceğine çevrilirken, en mühim soru kendi siyasi keşfi olan Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) lideri konumundaki Nicholas Sarkozy'ye karşı takınacağı tavır. Zira Sarkozy, genç bir belediye başkanıyken, onu ilk kez etkili kılan Chirac'tı. Ama Sarkozy, 1993'te Chirac'ın siyasi rakibi Edouard Balladur'u seçince, ihanet etmiş sayılıp aforoz edildi. Sarkozy daha sonra, Fransızların 'çölü geçmek' diye tanımladığı iki yıllık zorlu siyasi yalnızlıktan sonra, kamuoyunun desteğiyle ve Chirac'a rağmen, yine onun kurduğu UMP'nin liderliğini ele geçirdi. Elysee kaynakları her şeye rağmen Chirac'ın Sarkozy'yi destekleyebileceğini belirtiyor. İkili geçen hafta buluştu ve Sarkozy, Chirac'ın konuşması konusunda kendisini bilgilendirdiğini söyledi. Merkez sağda Sarkozy'yi zorlayan Demokrasi İçin Birlik (UDF) lideri François Bayrou da Chirac'ın desteğini bekliyor. (Dış Haberler)