Chirac, çiftçi seçmen tabanına veda ediyor

Fransa'da gelecek ay yapılacak seçimlerin ardından koltuğundan ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, geleneğini bu yıl da bozmayıp her sene Paris'te düzenlenen Çiftçi Fuarı'nın ilk siyasetçi konuğu oldu.
Haber: ARZU ÇAKAR MORIN / Arşivi

PARİS - Fransa'da gelecek ay yapılacak seçimlerin ardından koltuğundan ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, geleneğini bu yıl da bozmayıp her sene Paris'te düzenlenen Çiftçi Fuarı'nın ilk siyasetçi konuğu oldu. Gerek ülke içinde gerekse AB toplantılarında Fransız çiftçilerinin yılmaz savunucusu olan Chirac, bu yıl 44'üncüsü düzenlenen fuara cumhurbaşkanı olarak son kez katıldı.
Tarım bakanlığı da yapan ve siyaset yaşamında çiftçilerin desteğini almayı başaran Chirac, yine çiftçilerle şarap içip, jambon yiyerek, dertlerini dinledi. Hüzünlü bir ifadeyle ineklerle kuzuların başlarını okşamayı da ihmal etmeyen Chirac, Paris'in ünlü Parc d'Exposition Salonu'nda yapılan fuarın altın kitabını da son kez imzaladı.
Siyasiler akın ediyor
Chirac'ın ardından fuarı Sosyalist Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Segolene Royal bugün, sağcı rakibi İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy perşembe, Başbakan Dominique de Villepin ise pazartesi günü ziyaret edecek.