Chirac siyasete veda ediyor

Fransa'nın siyasette 42., cumhurbaşkanlığında ise 12. yılını deviren lideri Jacques Chirac, politik yaşamını noktalayabileceğinin işaretini sonunda verdi.

PARİS - Fransa'nın siyasette 42., cumhurbaşkanlığında ise 12. yılını deviren lideri Jacques Chirac, politik yaşamını noktalayabileceğinin işaretini sonunda verdi. Nisanda düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden seçilme umudunu içten içe hâlâ koruduğu açıkça bilinen 74 yaşındaki Chirac, dün France 2 televizyonuyla yaptığı söyleşide "Politikadan sonra da kesinlikle hayat var" ifadelerini kullandı.
Elysee hüznü
Böylece ilk kez aday olmayacağının sinyalini veren 'Buldozer' lakaplı sağcı lider, emekliliğin eşiğine gelmişken, siyasi mirasının kıymetinin de bilinmesini ister gibiydi: "Biliyorsunuz ben geçmişe tapınan bir adam değilim. Ancak bütün hayatım boyunca daima Fransız halkı için bir şeyler yapmaya çalıştım. Bundan sonra bu tip sorumluluklarım olmayacaksa, Fransa'ya başka türlü hizmet vermeyi denerim. Zira siyasetten sonra da kesinlikle hayat var. Ölene kadar." Söyleşi sırasında yanında bulunan eşi Bernadette Cirac da, 12 yıldır birlikte yaşadıkları Elysee Sarayı'na veda edecek olmanın burukluğunu yaşıyordu. Bernadette, "Bu evi çok fazla özleyeceğim ama buna da alışırım. Ancak bu durumu bir kader olarak kabullenmem gerekiyor" diye konuştu. (afp, Reuters)