Chirac'a jest Türkiye'ye karşı gaf!


Türkiye'nin AB üyeliğine soğuk bakan Merkel, destekleyen Chirac'a bira bardağı hediye etti.

Merkel'in hediyesidir

AB'nin Berlin'deki 50. yaş günü kutlamalarında, ev sahibi ülkenin başbakanı Merkel, Fransa lideri Chirac'a 'anlamlı' bir hediye verdi: Napolyon'un 1799'da Mısır'da Osmanlı'yı yenişinin rölyefiyle işli tarihi bira bardağı. Batı basını: Merkel, Türkiye'yi destekleyen Chirac'a siyasi mesaj verdi.

BERLİN - AB'nin önceki gün 50. yaşına girdiği Berlin'deki coşkulu kutlamaların en hüzünlü ismi olan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in veda hediyesiyle sevindi. Merkel, iki hafta önce yarım asırlık siyaset hayatını noktalayacağını duyuran Chirac'a, üzerinde Fransız imparatoru Napolyon Bonapart'ın 1799'da Osmanlı donanmasını Mısır'da yenmesini simgeleyen bir rölyef bulunan 18. yy'den kalma bir bira bardağı hediye etti.
Fransa Cumhurbaşkanı, Alman Başbakanı'nın bu jesti karşısında etkilendiğini teslim ederken, espri yapmayı da ihmal etmedi: "Saygı ve hürmet görmek insanı her zaman duygulandırır. Özellikle de içten ve sempatik olursa. Şansölye, benim biracı olduğumu bilir ama bu kesinlikle şarabı reddettiğim anlamına gelmez. Ancak bu bira bardağı çok güzel bir parça. Beni kesinlikle çok memnun etti."
Chirac Türkiye'ye sıcak
Batı basını ise Merkel'in, hediyenin 'Osmanlı'ya karşı askeri zaferinin simgesi' olması nedeniyle sadece jest yapmayı değil 'siyasi mesaj' vermeyi de amaçladığı değerlendirmesini yaptı. Financial Times gazetesi, Merkel'in Chirac'ın Türkiye'nin AB üyeliğine desteğine atıf yapmak istediğini savundu: 'Eğer Merkel bu hediyeyle, Napolyon'un demokratik halefinin Türkiye'ye desteğini yeniden düşünmesini istediyse, boşa gitti. Zira bir Türk gazetecinin, ülkesinin kutlamalara davet edilmemesiyle ilgili sorusunu yanıtlayan Chirac, "Türkiye AB'ye girdiğinde, tam üye olarak diğerlerinin yanındaki yerini alacak" dedi.' (Financial Times)