Chirac'tan halka veda, haleflere nanik

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklayarak yarım asırlık siyasi yaşamını noktalarken, 'buldozer inadı'nı sürdürerek halef adayını ilan etmedi.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklayarak yarım asırlık siyasi yaşamını noktalarken, 'buldozer inadı'nı sürdürerek halef adayını ilan etmedi. Chirac, kendi kurduğu iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) adayı Nicolas Sarkozy'nin ismini zikretmese de, niyetini 'gönlünde yatan asıl halef adayı' Başbakan Dominique de Villepin açık etti. Chirac'ın sağ kolu Villepin, dün Europe 1 radyosuna demecinde rakibi Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığına desteğini ilk kez resmiyete döktü: "Siyasi ailemizin ideallerini savunmak ve Fransızların oyunun daha da aydınlığa kavuşması için Sarkozy ile birlikteyim. Onun tarafında olacağım zira bu benim siyasi ailemin siyasi ideali ve benim de taahhüdüm."
Elysee kaynakları, Chirac'ın 'eski dostu, yeni düşmanı' Sarkozy'ye 'bin dereden su getirerek' de olsa birkaç gün içinde kesinlikle destek açıklayacağını aktardı. Gözlemciler, 1974 seçiminde partisinin adayı Jacques Chaban Delmas yerine ikinci sağcı aday olarak yarışa girip kazanan Valery Giscard d'Estaing'i destekleyen Chirac'ın, partisine seçim kaybettirme riskini ikinci kez almayacağı fikrinde birleşti.
Chirac'ın, basının 'Fransızlara ilan-ı aşk' diye nitelediği 10 dakikalık veda konuşmasında ise hayli duygusaldı: "Bana verdiğiniz görev süremin sonunda, size artık farklı yollardan hizmet etme zamanım geldi. Yeniden göreve seçilmek için oylarınızı istemeyeceğim. Fransa'yı seviyorum, tıpkı sizleri çok sevdiğim gibi. Yaşasın cumhuriyet, Yaşasın Fransa."
Nitekim Sarkozy, Chirac'ı överken, onay konusunda içinin rahat olduğunun işaretini verdi: "Çok duygusal bir konuşmaydı, vakur ve içtendi. Onun hayatında da bizim hayatımızda da bir sayfa kapandı. Destek açıklamamasına şaşmadım zira konuşmasının içeriğini de yaşanacakları da iyi biliyorum. Zira onunla çok konuştuk."
Sosyalist cumhurbaşkanı adayı Segolene Royal ise, Chirac'ın konuşması için "Artık tarihte yeni bir sayfa açılacak. Bu sayfayı da Fransızlar yazacak" derken, liberal sağ kanattaki Demokrasi için Birlik (UDF) lideri François Bayrou "Fransa için ne yapmamız gerektiğini vurguladı" demekle yetindi. Aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Jean-Marie Le Pen ise "Tarihin en kötü cumhurbaşkanı ve siyasi yolsuzluk simgesiydi. En iyi düşmanımı kaybettim, kendimi kutluyorum" ifadelerini kullandı.
Japonlar hüzünlü
Yabancı liderler de, Chirac'a iyi dilek mesajları gönderdi. Irak savaşına muhalefeti yüzünden arası açılan ABD Başkanı George W. Bush, Chirac'a mutluluk dilerken, İrlanda Başbakanı Bertie Ahern, "İrlanda tarımını korumak için çok çaba harcadı, çiftçilerimiz ona çok şey borçlu" dedi. Japonya da, 1970'lerden beri ülkeyi 50'den çok ziyaret eden ve iflah olmaz bir sumo âşığı olan Chirac'ı unutmadı. Hükümet sözcüsü, "İlişkilerimize katkısını sürdürürse, ona minnettar kalırız" dedi. (Dış Haberler)