Chirac'tan müthiş İran gafı

İran İslam Devrimi'nin 28. yıldönümünü Batı'ya nanik yaparcasına 10 günlük 'nükleer şölen'le kutlarken, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac önce İran'ın nükleer programıyla ilgili sansasyonel bir açıklama yapıp sonra bunu geri almak zorunda kaldı.

PARİS - İran İslam Devrimi'nin 28. yıldönümünü Batı'ya nanik yaparcasına 10 günlük 'nükleer şölen'le kutlarken, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac önce İran'ın nükleer programıyla ilgili sansasyonel bir açıklama yapıp sonra bunu geri almak zorunda kaldı. Pazartesi New York Times, Herald Tribune ve Nouvel Observateur'a konuşan Chirac'ın ağzından herkesi şaşırtan şu sözler döküldü: "İran'la ilgili tehlikeli olan durum, bir ya da belki biraz daha sonra ikinci atom bombasına sahip olması değil. Bu pek de tehlikeli olmaz. İran için nükleer bombaya sahip olmanın faydası yok. İran bu bombayı nereye atar? İsrail'e mi? Atmosferde 200 metre gidemeden, Tahran yerle bir edilir."
Chirac, ertesi günü aynı gazetecileri çağırıp, "Yanlış davrandım, bunun tartışılacak yanı yok. Ne dediğime daha dikkat etmem ve bunların kaydedildiğini idrak etmem gerekirdi. Her şeyi basite indirgedim. O formülasyonu geri çekiyorum" dedi. Fransız lideri İran'ın nükleer silah sahibi olmasının diğer bölge ülkelerini de bu yönde teşvik edeceği sözlerini bile geri alırken, ofisinden de "Fransa nükleer silahlı İran olasılığını kabul edemez" açıklaması yapıldı. Fransa, ABD ve Britanya ile birlikte Tahran'a BM yaptırımı çıkmasında önemli rol oynamıştı.
Maliki: Irak'ta kapışmayın
Diğer yandan Irak Başbakanı Nuri Maliki ABD ile İran'ı "Rica ediyoruz, aranızdaki sorunları Irak dışında çözün" uyarısı yolladı. Maliki, "ABD'nin Irak'ı İran ya da Suriye'ye saldırmak için kullanmamasını istiyoruz. İran da Irak'ı ABD askerlerine saldırı için kullanmasın" dedi. Şii Başbakan, bu konuda çaba göstermeye hazır olduklarını belirtti. (Dış Haberler)