CIA Blackwater'a her tür kirli işi yaptırmış

WASHINGTON - ABD tarafından Irak’ta diplomatları korumakla görevlendirilip sivil katliamlar a imza atan Amerikalı özel güvenlik şirketi Blackwater’ın CIA’in paravanı olduğu netleşiyor. Kurucusu Eric Prince’ın CIA casusu olduğunun ortaya çıkmasının ardından, elemanların hangi alanlarda CIA’ye hizmet verdiği de gözler önüne seriliyor New York Times, CIA’in,  Irak ve Afganistan’da direnişçi liderlerini yakalama veya öldürmeye gönderdiği Blackwater elemanlarına, Afganistan ve Pakistan’da militan hedeflerine nokta saldırısı düzenleyen pilotsuz uçak ‘Predator’lara bombaları yükleme görevi de verdiğini yazdı. Bu saldırıların bazısı sivil katliamlara yol açıyor.
Eski ajanlar ve yetkililere göre, Kabil ve Bağdat’ta CIA ajanlarını korumak için anlaşılan Blackwater  kontrat dışına taşıp iki görevi aynı anda yürütüyor. Afganistan ve Pakistan’da bir yandan Hellfire füzelerini ve lazerle kumanda edilen 226 kiloluk bombaları insansız uçaklara yükleyen elemanlar, bu işlemin yapıldığı CIA üssünün korumasını da üstleniyor. Blackwater’ın sadece hedefi belirleme ve tetiği çekme işlerini yapmadığı, vurulucak hedefin CIA’in Langley’deki merkezinde belirlendiği iddia ediliyor. Ancak  bombaların hedefi şaşırıp sivilleri öldürmesi ya da zamanından önce ateşleme yapması gibi durumlarda CIA ajanları sık sık Blackwater elemanlarını ‘kötü montajcılık’la suçluyormuş. Geçen yıl Afganistan-Pakistan sınırında bir uçağın bombayı pimini çekmeden düşürmesi üzerine ABD askerlerinin bombayı patlamadan bulmak için seferber olması buna örnek olarak gösterildi. 

CIA kontratı iptal etti
Eski bir Blackwater çalışanı, 2004-2006 arasında CIA’in Afganistan ve Pakistan’daki direnişçileri esir alma operasyonlarına bizzat katıldıklarını, CIA uçaklarıyla esirlerin transferinde görev aldıklarını belirtip “Zamanla CIA’nın bir uzantısı haline geldik” dedi. Eski bir casus da bu ifadeleri teyit etti.
Haberler Senato’daki İstihbarat Komisyonu’nu kaygılandırırken basın da en gizli ve hassas istihbaratların özel bir güvenlik şirketiyle paylaştığı gerekçesiyle CIA’yi topa tuttu. Skandalın ayyuka çıkmasıyla CIA Başkanı Leon Panetta, Blackwater ile ‘uçaklara bomba yüklemelerini’ içeren kontratın iptal edildiğini, geri kalanların da gözden geçirileceğini açıkladı.
Şirket Irak’ta sivil katledip yasadışı silah sattığının anlaşılmasının ardından ismini XE Services olarak değiştirmişti. (NYT, ap)