'CIA işkencehanelerine başkanlar onay verdi'

Avrupa Konseyi'nin bağımsız uzmanı İsviçreli senatör Dick Marty, NATO ile ABD'nin 'CIA'nın Avrupa'da gizli gözaltı merkezleri kurması için 2001'de anlaştığını rapor etti.

PARİS - Avrupa Konseyi'nin bağımsız uzmanı İsviçreli senatör Dick Marty, NATO ile ABD'nin 'CIA'nın Avrupa'da gizli gözaltı merkezleri kurması için 2001'de anlaştığını rapor etti. ABD ve NATO arasında 4 Ekim 2001 tarihli anlaşmanın bazı unsurlarının hâlâ gizli tutulduğunu belirten Marty, zanlıların 2003-2005'te Romanya ve Polonya'da işkenceli sorgular yapılan merkezlerin bizzat cumhurbaşkanlarının onayıyla kurulduğunu belirtti.
Marty ülkelerini CIA'in 'küresel örümcek ağı'nın parçası kılan eski Polonya ve Romanya cumhurbaşkanları Aleksander Kwasniewski ve Ion Iliescu'nun illegal işlerden sorumlu tutulmasını istedi. 30 eski Amerikan ve Avrupalı ajanla söyleşilere dayanan raporda, bu ülkelerin ulusal güvenlik danışmanları, savunma bakanları ve istihbarat şeflerinin programda bizzat yer aldığı vurgulandı. Kaide militanı Ebu Zubeyde ve 11 Eylül'ün planlayıcısı Halid Şeyh Muhammed'in de bulunduğu sekiz kişinin Polonya'da tutulduğu ifade edildi. Marty, Almanya ve İtalya'yı da işbirliğini engellemekle suçladı.
Suçlanan ülkeler yalanlama çabasına girişirken, Avrupa Komisyonu, bulguların soruşturularak mağdurlara tazminatlarının ödenmesi çağrısı yaptı. (ap, afp)