CIA'in 'Kaide avının' Afrikalı kurbanları

ABD'nin Somali'ye müdahalesi sonrası CIA ile FBI'ın Afrika Boynuzu'nda 'Kaideci' diye avladığı kişileri, işkenceleriyle tanınan Etiyopya'da gizli merkezlerde tuttuğu ortaya çıktı.

NAİROBİ - ABD'nin Somali'ye müdahalesi sonrası CIA ile FBI'ın Afrika Boynuzu'nda 'Kaideci' diye avladığı kişileri, işkenceleriyle tanınan Etiyopya'da gizli merkezlerde tuttuğu ortaya çıktı. AP'nin haberine göre, 19 ülkeden yüzlerce 'terör zanlısı', yasadışı biçimde Kenya ve Somali'den Etiyopya'ya transfer edildi. Kadın ve çocukların da bulunduğu esir listesinde, bir Amerikalının yanı sıra Kanada, İsveç ve Fransa vatandaşları da var. Bunlar başkent Addis Ababa'ya 59 km mesafede bir üs ile Somali sınırında çöldeki gizli cezaevlerinde tutuluyor.
AP'nin hükümet yetkilileri, Kenya Müslüman İnsan Hakları Forumu ve İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütünden elde ettiği bilgilere göre, Somali'den kaçan 19'u kadın, 15'i çocuk 100 kişi, ocakta Kenya'da ele geçirilip gizli uçuşlarla Somali'ye gönderilerek, Etiyopya istihbaratına teslim edildi. 200 kişi de Somali'de yakalandı. Daha sonra bunlar Etiyopya'ya sevk edildi. Etiyopya'daki esirler, Guantanamo'daki gibi avukatlarla görüştürülmüyor ve haklarında yasal suçlamada bulunulmuyor.
Amerikalı yetkililer sorguları doğrularken, FBI bu cezaevlerinin ABD denetiminde olmadığını kaydetti. Ama Batılı bir diplomat ABD'nin esirlerin yakalanmasına öncülük ettiğini belirtirken, HRW uzmanı John Sifton, CIA ve FBI'ı olayları planlamakla suçladı.