CIA'in Latin Amerika öngörüsü Arjantin'i kızdırdı

CIA'in Latin Amerika öngörüsü Arjantin'i kızdırdı
CIA'in Latin Amerika öngörüsü Arjantin'i kızdırdı

ABDelçisini bizzat çağırıp hesap soran kadın lider Fernandez, eski first lady Eva Peron?un hayranlarından. FOTOĞRAF: AFP

CIA Başkanı'nın 'Mali kriz Latin Amerika'da istikrarı bozar' öngörüsü gerilim yarattı. Arjantin, ABD'den izahat istedi

BUENOS AIRES - CIA’in yeni başkanı Leon Panetta ilk basın toplantısında küresel krizin Latin Amerika’da sol kanattaki Arjantin, Venezüella ve Ekvador’da istikrarı bozabileceği kehanetiyle diplomatik kriz çıkardı.  Ekonomiyi hale yola sokmaya çalışan Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez, ABD’nin Buenos Aires Büyükelçisi Earl Anthony Wayne’yi çağırıp hesap sordu. 

CIA destekli darbeler
Dışişleri Bakanı Jorge Taiana, Wayne’den izahat istediklerini belirtip, “Olayı içişlerimize kabul edilemez bir müdahale görüyoruz” dedi. “Üstelik bu sözler bölgede ülkelerin içişlerine karışma konusunda hazin bir tarihe sahip bir istihbarat örgütünden geliyor” anımsatması ile CIA’in Güney Amerika’da  diktatörlerle içli dışlı olduğu 1970-1980’li yıllara dikkat çeken Tainana, küresel ekonomik krizin sorumlusunun ABD olduğunu vurgulayıp “Arjantin ekonomisi krize hazırlıklı” diye ekledi. Wayne ise Panetta’nın yanlış anlaşıldığını, CIA şefinin Arjantin ekonomisinin istikrarına dair endişeleri değil üç ülkeyi ziyaret eden ‘yabancı bir kaynağın görüşünü aktardığını’ savundu.
Panetta, önceki günkü açıklamasında Obama’ya terör tehdidi ve ulusal güvenliğin yanı sıra ekonomik krizle ilgili de günlük brifing vermeye başladıklarını söyleyip, ekonomik koşulların Çin, Rusya ve diğer ülkelerin dış politikalarına ve haliyle ABD’ye etkilerinin nasıl olacağını bilmek durumunda olduklarını eklemişti. Bill Clinton döneminin Beyaz Saray Genel Sekreteri ve eski Kongre üyesi Panetta ajanlıkta deneyimsiz. (ap, LA Times)