Ciddiyetli şansölye de çizgi roman oldu

Ciddiyetli şansölye de çizgi roman oldu
Ciddiyetli şansölye de çizgi roman oldu

Gazeteci Hollstein ile çizer Sakurai, Merkel?i çizerken, Sarkozy?nin çizgi kitabından esinlenmiş. FOTOĞRAF: REUTERS

BERLİN - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin çizgi romanı olur da Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in olmaz mı? Almanya’da seçimlere üç ay kala ‘karikatürize edilmesi zor’ diye bilinen Merkel’i de ‘çizdiler’. Gazeteci Miriam Hollstein ve çizer Heiko Sakurai, Merkel’in hayat hikâyesini 64 sayfalık bir kitapla topladı.
Çocukluğunda bisiklete binmemiş, sağ ve sol arasında fark görmediğinden siyaseten ‘bukalemun’ olarak nitelenen Merkel, kaba Almancayla ‘Almanya Güzeli’ anlamında kullanılan ‘Miss Tschörmänie’ adlı çizgi biyografinin kapağında güzellik tacını giymiş kürsüden halkı selamlıyor. ‘Annesi tarafından Komünist bölgeye götürülmüş bir bebek nasıl oldu da Almanya’nın ilk kadın şansölyesi oluverdi’ sorusunun yanıtını arayan kitapta, Merkel’in babasının 1950’lerde idealist bir papaz olarak “Biz Hıristiyanlar Doğu Almanya’yı Komünistlere yar edemeyiz” diyerek tası tarağı toplayıp Hamburg’tan Doğu Berlin’e göçtüğü belirtiliyor. Bebekliğinde hareketsiz şişko olarak resmedilen Merkel’in siyasete hızlı yükselişine ışık tutan çocukluk anıları aktarılıyor. Sahnenin birinde Merkel yüzme havuzundaki atlama tahtasında tereddütle beklerken onu izleyen bir çocuk ‘45 dakikadır öyle duruyor’ derken ötekisi ‘Korkak! Asla atlayamaz’ diye kışkırtıyor. Üçüncü karede Merkel sürpriz yapıp suya dalarken balonda ‘Bugün bile kimse onu hafife almamalı’ yazıyor.
Berlin Duvarı yıkılırken saunado olan Merkel birkaç gün sonra annesiyle lüks bir otelde istiridye yemek üzere soluğu Batı’da almış. Merkel Birleşik Almanya’nın başbakanı Helmut Kohl’ün ‘minik kızı’ olarak işe koyulup başbakanlığa kadar yükselmişti. (Reuters, dpa, Independent)