'Çin 196 Uyguru işkenceyle öldürdü'

WASHINGTON - Dünya Uygur Kurultayı lideri Rabia Kadir, geçen ay Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki isyanın ardından tutuklanan 196 Uygur’un işkence ile öldürüldüğünü öne sürdü. Kadir, Urumçi’den Kırgızistan’a kaçan bir Uygur polisinden gelen faksın Urumbay hapishanesinde olanlarla ilgili feci bilgiler içerdiğini belirterek, “Polise göre 196 Uygur işkence ile öldürüldü. Erkin adlı Uygur işkenceye dayanamayıp intihar etti” dedi.
Uygur lider, C-Span tv kanalında anılarının derlendiği ‘Ejderha Savaşçısı’ adlı biyografi dizisinde, “Eminim bu olaylar çok yakında ortaya çıkacak ama Çin yine yalanlayacak. Ve biz bunları ispatlayamayacağız çünkü her şey yerle bir” diye konuştu. Çin, 5 Temmuzda Urumçi’de çıkan olaylarda sadece 197 kişinin öldüğünü ve çoğunun ana etnik grup Hanlardan oluştuğunu söylerken, Kadir 600-800 kadar Uygur’un öldüğünü savunuyor. 62 yaşındaki kadın lider, Çin’in olayların ardından 200 Uygur’u mahkemeye çıkaracağını açıklamasını da inandırıcı bulmazken, “Kapalı kapılar ardında aslında neler olup bittiği konusunda dünyaya sunulan bir kandırmaca daha” ifadelerini kullandı. Çin’in baskılarına rağmen Japonya ve Avustralya’nın ziyaretine onay verdiğini hatırlatan 11 çocuk annesi Kadir, umudunu hiç bir zaman yitirmediğini söylerken, “Demokratik toplumlar olan biteni sadece izlemekle yetinmeyecek çünkü bizim hareketimiz barışçıl” dedi.
Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ise temmuzdaki isyan sonrası ilk kez Doğu Türkistan’ı ziyaret ederken, yetkilileri bölgede istikrarı sağlamaları için uyardı. (afp, ap)