Çin, alenen Uygurları hedef gösteriyor

Çin, alenen Uygurları hedef gösteriyor
Çin, alenen Uygurları hedef gösteriyor

Halk Meydanı?nda plastik şişelerle polis barikatını yarmaya çalışanlara saatlerce tahammül edildi. Sonunda polis göstericileri dağıtırken, bir kişinin yaralandığı açıklandı. FOTOĞRAF: REUTERS

Bu kez şırıngalı saldırıları gerekçe gösterip Urumçi'yi karıştıran Çinli Hanlara Pekin de gaz verdi. Çin yönetimi şırıngalı saldırılardan 'etnik ayrılıkçıları' sorumlu tutup Uygurları hedef gösterdi. Uygur lideri Rabia Kadir ise 'herkese can güvenliği' istedi

URUMÇİ - Çin’in ‘Sincan’ diye andığı Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de iki ay önce çıkan ve 200’den fazla can alan Uygur isyanı durulur gibi olurken gizemli şırıngalı saldırılar ortalığı karıştırdı. Çinli Hanlar iki aydır Uygurların şırıngalı saldırılarının hedefi oldukları iddiasıyla sokağa dökülürken, Uygurların aksine Hanlara müsamaha gösteren Çin yönetimi de iddiayı sahiplendi. Pekin’in bölgeye yolladığı Güvenlik Bakanı Meng Cianzhu, şırıngalı saldırılardan ‘etnik ayrılıkçı güçleri’ sorumlu tuttu.

Hiç Han tutuklanmadı
1.8 milyon nüfuslu Urumçi’de üç gündür can güvenliği sağlanmadığı için gösteriler düzenleyen Hanlar dün hükümet binalarının da bulunduğu Halk Meydanı’na yürümeye çalıştı. Devlet Başkanı Hu Cintao’nun yakını olan bölgesel hükümetin başkanı Wang Lequan’ın istifasını isteyen ve sayıları 1000’i geçen göstericiler plastik şişe fırlattıkları polisin ablukasını yarmaya çalışınca gazyaşartıcı gazla dağıtıldı. Polis kimseyi gözaltına almazken,   Çin son bir haftada beş kişinin öldüğünü 14 kişinin de yaralandığını duyurdu. Gazetecilerin olayları görüntülemesine izin verilmezken, kentin başka yerlerinde de gösteriler yaşanırken okul ve dükkânların yanı sıra iki cami de kapatıldı. Yerel hükümet tüm izinsiz yürüyüş, gösteri ve protestoları yasakladı.
Uygurların İki ay önceki isyan için yeterince cezalandırılmadığını düşünen Hanları tetikleyen ‘şırıngalı saldırıların’ ise sürdüğü söyleniyor. Karakola şikâyete giden 21 yaşındaki Han Liu Yan, kantininde çalıştığı Sincan Halk Hastanesi’nde kendisine saldırıp sol eline iğne batıran adam için “Boyu çok uzundu, kesin Uygur’dur” derken, bir başkası, “Her şey çok hızlı olup bitti, Han mıydı Uygur muydu göremedik” dedi. Jiang Ye adında bir Han, “Doktorlar bir şeyim olmadığını söylüyor ama bulaştığı bir yıl anlaşılmayan hastalıklar da varmış” derken, bir başkası “Bu insanlar sırf sorun çıkarıyor, birini yakaladık mı öldürmemiz lazım” ifadelerini kullandı. Devlet televizyonu, ağustos ortasından beri 531 kişinin şırıngalı saldırıya uğradığı ancak sadece 106’sında açık iğne izin olduğunu kaydetti. Bu kişilerin çoğunun ise Han olduğu söyleniyor. Gözaltına alınan 21 şüpheliden dördünün tutuklandığı, kimsenin zehirlenmediği belirtilse de şırıngalarda bölgede çok yaygın olan HIV virüsünü olmasından şüphe ediliyor. 

Kahraman Türk Erdoğan
ABD’de sürgünde yaşayan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabiya Kadir ise yazılı açıklama ile Çin’den ‘Uygur veya Han, Doğu Türkistan’da yaşayan herkesin can ve mal güvenliğini sağlamalarını’ istedi. Kadir, Uygur gösterileri ezilirken, Hanlara geçit verilmesini ayrımcılığın örneği olarak gösterdi.
Önceki gün Brüksel’de Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin iftarına katılan Kadir, ‘kahraman Türk evladı’ diye andığı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın soydaşları için ‘çıkıp dünyaya haykırdığını ve haksızlığa karşı çıktığını’ söyledi. “Erdoğan bizim barışçıl olduğumuzu ve sadece adalet istediğimizi açıklayınca İslam ve Batı dünyasında büyük ilgi görmeye başladık. Allah bize bu günleri gösterdi” dedi. (afp, ap)