Çin, Amerika'ya Ay'dan nanik yapar mı?

Sovyetler'in ilk insansız uydu Sputnik'i uzaya yollamasının 50. yılında uzay yarışında yeni perdeler açılıyor. Çinliler, 2020'de Ay'a yeniden dönmeyi düşleyen...

MOSKOVA - Sovyetler'in ilk insansız uydu Sputnik'i uzaya yollamasının 50. yılında uzay yarışında yeni perdeler açılıyor. Çinliler, 2020'de Ay'a yeniden dönmeyi düşleyen ABD'den önce davranıp dünyanın uydusuna ayak basmayı planlarken, uzayda yeni Amerikan-Rus ittifakı doğuyor.
Önceki gün NASA Başkanı Michael Griffin ile Rus Uzay
Ajansı Başkanı Anatoli Perminov, Ay ve Mars'ta su bulmak için işbirliği anlaşması imzaladı. Buna göre, Rus aracı LEND, NASA'nın insansız Ay Keşif Uydusu'yla (LRO) Kasım 2008'de uzaya gönderilecek. Benzer bir Rus aracı 2009'da NASA keşif aracıyla Mars'a yola çıkarılacak.
'Amerikalı hoşlanmaz'
NASA'nın patronu Griffin ise Çin'den kaygılı. Griffin, "Şahsen Çin'in bizden önce aya gideceğine inanıyorum. Bu olduğunda Amerikalılar hoşlanmayacak" diyerek herkesi şaşırttı. Çin dört yıl önce uzaya iki kez insan göndererek bu alanda üçüncü ülke oldu. Pekin şimdi yerküre etrafında kendi uzay istasyonunu kurmaya çalışıyor. Bir uzay aracı ise bu yılın sonunda Ay'a fırlatılmak üzere konuşlandırıldı. Bu aracın toprak parçasıyla dönmek üzere 2017'de Ay'a inmesi bekleniyor. Çinlilerin aracında astronot olup olmayacağı meçhul. Amerikan Deniz Harp
Okulu yetkilisi Joan Johnson-Freese, "ABD teknik olarak çok ileride, Çinlilerden daha önce Ay'a dönebiliriz. Ama bizde siyasi irade ve kaynak yok" diye yakındı.
Ruslar bu yarışta 4 Ekim 1957'de Sputnik'i uzaya yollayarak Amerika'ya nanik yapmıştı. Amerikalıların Aralık 1957'de yaptığı deneme fiyaskoyla sonuçlanmıştı. 1961'de uzaya giden ilk insan da Rus astronot Yuri Gagarin'di. NASA intikamı Neil Armstrong ile Buzz Aldrin'i 1969'da Ay'a yollayıp almıştı. (Dış Haberler)