Çin Ay'a uydu fırlattı, Asya uzay rekabeti kızıştı

SSCB ve ABD'den sonra uzaya insan gönderen üçüncü ülke Çin, 2020'de Ay'a gitme hedefine dün Ay'a ilk uydusunu göndererek daha da yaklaştı.

PEKİN - SSCB ve ABD'den sonra uzaya insan gönderen üçüncü ülke Çin, 2020'de Ay'a gitme hedefine dün Ay'a ilk uydusunu göndererek daha da yaklaştı. Adını Çin mitolojisinde Ay'a giden tanrıçadan alan 'Chang'e 1' keşif uydusu, Sişuan'daki Şişang üssünden fırlatıldı. Yörüngeye 5 Kasım'da girecek uydu bir yıllık keşif programında, Ay'ın üç boyutlu fotoğraflarını çekecek. Bu adım, Japonya ve Hindistan'ın dahil olduğu Asya uzay rekabetini de artırdı. Japonya, geçen haftalarda Ay yörüngesine uydu yerleştirirken, Hindistan nisanda aya uydu göndermeyi planlıyor. Çin'in ocakta eski bir meteoroloji uydusunu orta menzilli balistik füzeyle vurup düşürdüğünü açıklaması da 'yıldız savaşları' kaygılarını doğurmuştu.
Hong Kong'daki İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi ise Çin'in uzay silahı denemesi de yapacağını öne sürdü: "Bir denizaltı uydunun yolunu değiştirebilecek test sinyalleri gönderecek. Uydu manevra teknolojisi geliştirilince Çin, savaş zamanında diğer uyduları tahrip etme alanında teknik bilgi elde edecek. Çin, bu teknolojiyle başka ülkelerin uydularına hasar verdirebilecek." (bbc, aa)