Çin Batı medyasına özendi

Çin Batı medyasına özendi
Çin Batı medyasına özendi

Çin sinemasının tüm dünyada hayranları bulunan, uluslararası yıldız olan isimlerinden biri Zhang Ziyi.

ŞANGHAY - Yüzyılın küresel gücü Çin, News Corporation, Time Warner, Bloomberg ve Viacom gibi devlerle yarışabilecek bir medya ve eğlence sektörü yaratmak için işe koyuluyor. Geçen hafta Devlet Konseyi’nde kabul edilen plana göre, Pekin, birkaç yıl içinde milyarlarca dolar harcayıp bir dizi şirket kuracak. Devlet, şirketleri daha az kontrol edip piyasa koşullarında çalışmalarına izin verecek. Amaç yurtdaşındaki imajı ‘yumuşak güçle’ parlatmak. Paralel olarak müzik, sinema ve televizyondan tiyatro, dans ve operaya uzanan pek çok alanda yabancı yatırımın önü açılacak.
News Corporation ve Viacom gibi Batılı şirketler, yıllardır film ve televizyon programlarıyla Çinli müşterilere ulaşma izni koparmaya çalışsa da siyasi bariyerlere takılıyor. Amerikalı şirketler Çin’in yeni kurallarını incelemeye alırken yorumdan kaçındı. 

Devlet medyası dışa açılacak
Devlet medyası da dış finansmanla kendi ayakları üzerine durabilecek şekilde yapılandırılacak. Çin Merkez Televizyonu’nun yanı sıra haber programlarının değişimin dışında yani Komünist Parti’nin kontrolünde kalması bekleniyor. Yeni düzenlemelerden en fazla yararlanacak devlete ait ama yabancı ortakları da olan Şanghay Medya Grubu (SMG), ağustosta halka açılmıştı. (NYT)