Çin, New York Times'ı kara listeye aldı

Çin, New York Times'ı kara listeye aldı
Çin, New York Times'ı kara listeye aldı
New York Times'ın, Çin Başbakanı Wen'in ailesinin servetiyle ilgili haberi Pekin'i kızdırdı. Haberi 'art niyetli' olarak niteleyen Çin, gazetenin sitesine erişimi engelledi.

PEKİN / NYTIMES-BBC

Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun akrabalarının milyarlarca dolarlık servetiyle ilgili bir araştırmaya yer veren Amerikan New York Times gazetesinin internet sitesi Çin’in sansürüne uğradı. Wen’in ailesinin en az 2.7 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu kaydedilen haber yayımlandıktan sonra gazetenin Çince ve İngilizce sayfalarına ulaşım Çin’de engellendi. BBC de bir muhabirin haberle ilgili yorum yapması sonrası internet sitelerinin Çin’de bir süre engellendiğini duyurdu.
Sansür nedeniyle sık sık Batı medyasında eleştirilere hedef olan Pekin yönetimi ise, söz konusu haberi ‘karalama kampanyası’ olarak niteledi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruya “Bazı haberlerin Çin’i karalamaya dönük art niyetli amaçları var” dedi. 

Servetleri katlandı 

New York Times’ın haberinde ‘oğlu ve kızının, erkek kardeşinin ve damadının Wen’in başbakanlık yaptığı 9 yıl boyunca servetlerini olağanüstü oranda arttırdığı’ belirtildi. Haberde örnek olarak aile üyelerine ait sigorta şirketi Ping An’ın 2004’teki mali reformlar sayesinde giderek büyüdüğü ifade edildi.
Çin’de ‘babacan kimliğiyle’ tanınan ve devlet medyasında ‘Büyükbaba Wen’ ismiyle anılan Başbakan’ın gelecek ay bırakmaya hazırlandığı başbakanlık koltuğundaki yetkilerini kullanarak kendisi ve ailesi için maddi kazanç sağladığı dedikoduları uzun süredir dilden dile dolaşıyordu. Haberler, yolsuzlukla mücadele ve Komünist Parti ilkelerine bağlılık konusunda ‘kararlı bir başbakan’ imajı çizmeye çalışan Wen’in otoritesini de sarsıyor.
Hükümet sosyalist politikalardan taviz verildiği gerekçesiyle Komünist Parti içinde de eleştirilerie hedef oluyor. Yetkililerle ilgili yolsuzluk olayları ve artan toplumsal eşitsizlik de halk arasında tepkileri arttırıyor.