Çin rotasını kontrollü reformla çizecek


Ülkesinin tek hâkimi olan Çin Komünist Partisi, yeni kararlar almak üzere toplandı.

Çin'de siyasi reform vaadi

Çin Komünist Partisi Kongresi, yeni politikaları belirlemek üzere toplandı. Devlet Başkanı Hu Jintau: "Halkın beklentileri karşılanamadı. Topyekün reform gerek. 'Her şey insan için' anlayışı güçlenmeli."

PEKİN - 21. yüzyılın yükselen ülkesi Çin'de beş yılda bir düzenlenen ülkenin en önemli siyasi etkinliği Komünist Partisi'nin 17. kongresi, dün Devlet Başkanı ve Merkez Komitesi Genel Sekreteri Hu Jintau'nun katılımıyla başladı. Hu, 2012'de ülke yönetimini devralacak kadroyu ve beş yılın politikalarını çizecek kongrenin açılışında, ekonomik ve sosyal değişimler karşısında sağlam durarak, kontrollü siyasi reforma gitmek gerektiği mesajı verdi.
2.5 saatlık rapor
Kongre, eski liderler Jiang Zemin, Li Peng ve Zhu Rongji'nin katılımıyla Komünizmin öncüsü Mao Zedong anısına saygı duruşuyla başladı. Çin lideri, 2.5 saat süren konuşmasında özeleştiri yapıp geleceğe dair projeksiyonlar çizdi. Pekin'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda 2 bin 213 delegeye seslenen Hu, son yıllarda çok sayıda üst düzey politikacının rüşvet skandalına karışmış olmasına dikkat çekip, "Kadronun bir kısmı dürüst ve namuslu değil. Bu savurganlık ve yolsuzluklar çok ciddi sorun" uyarısı yaptı. "Halkın beklentilerinin karşılanmadığının farkında olmalıyız" diyen Hu, sorunları işsizlik, konut, sosyal güvenlik ve eğitim olarak sıraladı. 2020 itibariyle 'mütevazi refah toplumu'nun yanı sıra 'Çin'e özgü sosyalizmi sürdürmeyi' ve 'mutlak yoksulluğa son verip kişi başına milli geliri 2000'e göre dört katına çıkarmayı', 'uyumlu toplum' ve 'topyekün reform' vaat eden Hu, 'bilimsel gelişme kavramı'nın 'her şey insan için' anlayışı ekseninde geliştirilmesi, ulusal gelişimle dışa açılım arasında dengenin kurulmasının öneminin anlattı. Hu'dan önce kongre sözcüsü Li Dongsheng gazetecilere açıklamasında "Çin asla Batı tarzı demokrasiye geçemez" şerhini düşmüştü. Çin lideri, Kyoto Protokolü'nü müzakereye de göz kırparcasına çevre koruma ve enerji tasarrufunu beş yıllık öncelikleri arasında saydı. Hu, Tayvan sorunu konusunda ise "Anakaradan ayrılmasına asla izin vermeyeceğiz" sözleriyle 'Tek Çin' ilkesini yinelese de Tayvan Boğazı'nın iki yakası arasında resmen barış anlaşması yapılmasını önermesi dikkat çekti.
Yeni liderlik belirlenecek
73 milyon üyesiyle dünyanın en büyük siyasi örgütü olan Komünist Partisi'nin 21 Ekim'e kadar sürecek kongresinde beş yılık programı kabul edilecek, 350 üyeli Merkez Komite, Politbüro ve Disiplin-Denetleme Komitesi belirlenecek. Hu'nun parti genel sekreterliğine ikinci kez seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Halef olarak da Liaoning eyaleti başkanı 52 yaşındaki Li Keqiang'nin adı öne çıkıyor. (Dış Haberler)