Çin usulü sosyalizmin gövde gösterisi

Çin usulü sosyalizmin gövde gösterisi
Çin usulü sosyalizmin gövde gösterisi

Kırmızı beyaz kıyafetli kadın askerlerin göz kamaştırdığı yürüyüş dışında 100 bin kişinin katıldığı halk yürüyüşü de yapıldı. FOTOĞRAFLAR: ap, AFP

Çin Halk Cumhuriyeti, 60. kuruluş yıldönümünü görkemli törenlerle kutluyor. Pekin'de 200 bin kişilik şaşaalı geçit töreni düzenlenirken, Devlet Başkanı Hu, 'İlerlememizi sosyalizme borçluyuz' dedi

PEKİN - Yüzyılın yükselen gücü Çin Halk Cumhuriyeti, Mao Zedong’un 1 Ekim 1949’de komünist devrimiyle ortaya çıkışının 60. yıldönümünü dün devasa askeri geçit töreni ve 200 bin kişilik şaşaalı gösteriyle kutladı.
Başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’ndaki ‘Ulusal Gün’ kutlamalarında Çin askeri gücünü de sergiledi. ‘Changjian (Uzun Kılıç) 10’ tipi güdümlü füzeleri görücüye çıkarılırken, Dongfeng (Doğu Rüzgârı) 21-C’ tipi yeni nesil karadan karaya konvansiyonel füzeler, ‘Dongfeng 31-a’ tipi nükleer füzeler, pilotsuz keşif uçakları ve güdümlü füzeler, seyyar radarlar, 500 tank, ‘Kar Leoparı’ adlı komando birliği ve kadın asker kıtaları yer aldı. ‘Demir Güller’ adı verilen pembe giysiler içindeki gönüllü kadınların da yürüdüğü törende 80 bin çocuk ellerinde ‘Çok yaşa Çin’ ve ‘Sosyalizm güzeldir’ yazıları ve 41 resim oluşturan ‘yüzen kartlar’ taşıdı.
Devlet Başkanı Hu Cintao, yerli Kızıl Bayrak marka tören aracı ile Çangan bulvarında 44 kıtayı denetleyip askerleri, “Merhaba Yoldaşlarım, hepiniz yoruldunuz” diye selamladı. Askerlerse, “Merhaba komutan, halka hizmet ediyoruz” yanıtını verdi. Hu, ardından Mao’nun devrimi ilan ettiği Tiananmen Kulesi’nden “Çin, kendi gücüyle görkemli bir zafer senfonisi yarattı. 60 yıldaki kalkınma ve ilerleme Çin’i sadece sosyalizmin koruyacağını gösterdi. Sadece reform ve dışa açılma Çin, sosyalizm ve marksizmin gelişmesini temin edebilir” diye seslendi. Hu, ‘barışçı birleşme’ ve ‘tek ülke, iki sistem’ ilkelerini kararlılıkla izleyerek özerk Hong Kong ve Makao’nun uzun vadeli refahı ve istikrarını koruyacakları, ‘de facto’ bağımsız Tayvan’ın da kıta ile birleşmesi için çabalayacaklarını vurguladı. 

Görülmemiş önlemler
100 bin kişilik halk yürüyüşünde komünist liderler Mao Zedung, Deng Şiaoping, Can Zemin ve Hu Cintao’nun dev boyutta yağlı boya posterleri ile Çin uzay gemisinin maketi taşındı. Kutlamalar akşam havai fişek gösterisiyle sürdü. Olağanüstü önlemler çerçevesinde yollar ve metro kapatıldı, meydan dilenci ve evsizlerden temizlendi. Yağmur bulutları kimyasallarla dağıtıldı. Haftalardır prova yorgunu halktan törenleri evden izlemeleri istendi. Devletin cep telefonu operatörü Çin Mobil, standart arama tonunu aktör Jackie Chan’in bir vokalistle seslendirdiği ‘Memleket’ şarkısıyla değiştirdi. (afp, ap)