Çin'den Türkiye'ye eleştiri ve sitem

PEKİN - Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde Uygur kanının döküldüğü olaylara Ankara’nın gösterdiği sert tepkiyle ilgili Pekin’den eleştirel ve sitemkâr açıklama geldi. Pekin’de Türk gazetecilerle görüşen Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zay Cün, Türkiye’de düşünmedikleri ve görmek istemedikleri gelişmeler olduğunu, bazı gazetelerin sorumsuzca haber verdiğini, Çin polisi ve Çinlilerin Uygurları öldürdüğü şeklinde yalan haberler yaydığını savundu. 

‘Rabia Kadir’e vize vermeyin’
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın telaffuz ettiği ‘katliam’ ve ‘soykırım’ gibi ifadelerin kullanılmasını “Sorumsuzca” diye eleştiren Zay, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir’i de ‘bölücülükle’ suçlayıp Türk hükümetinin bundan sonra da Kadir’e vize vermeyeceğini umduklarını vurguladı. Türkiye ile ilişkilerin zedelendiğini dile getirerek, basından ilişkilerin normale dönüp tekrar rayına oturması için yardım beklediklerini ve sağduyulu çaba harcanması gerektiğini anlatan Çinli bakan yardımcısı, “Ülkeler arasındaki ilişkiler insanlar arasındaki ilişkiler gibi. Yanlış anlama normal, önemli olan bunu gidermek” dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çin’e yaptığı ziyarette Devlet Başkanı Hu Cintao’nun Türkiye ile ilişkilere stratejik açıdan ve uzun vadeli olarak baktıklarını söylediğini hatırlatan Zay, ortak güven temelinde Gül’ün ziyaretine Urumçi kısmını eklediklerini kaydedip şunları söyledi: “Gül’ün ziyareti sırasında imzalanan anlaşmaların son olaylardan etkilenmemesini arzuluyoruz. Türkiye ile ilişkilere büyük değer veriyoruz. Bu içten gelen bir duygu. Çin halkının Türk halkına karşı art niyeti yok.” (aa)