Çinli model ve yazardan Sarkozy'ye ilanı aşk

Eşi Cecilia'dan geçen ay boşanması sonrası hakkındaki aşk dedikodularının arkası kesilmeyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yeni ve cesur bir talip çıktı.

PARİS - Eşi Cecilia'dan geçen ay boşanması sonrası hakkındaki aşk dedikodularının arkası kesilmeyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yeni ve cesur bir talip çıktı. Sarkozy, geçen haftaki ziyaretinde 30 milyon dolarlık anlaşmayla Çin'i fethederken kalpleri de ihmal etmemiş gibi. Zira, ülkenin ünlü şarkıcısı Yang Erche Namu, aujourdhuilachine adlı Fransız internet sitesine gönderdiği video kaydında Fransa liderine ilanı aşk ve evlenme teklif etti.
'İyi öpüştüğünden eminim'
İngilizce "Fransa Cumhurbaşkanına şunu söylemek istiyorum: Beni seç. Senin için mükemmel bir eş olacağım ve seni kendi yöntemimle seveceğim, aşkım" diyen şarkıcı, 'Sarko'ya uzun süredir çılgınca taptığını da belirtiyor. Sarkozy'nin ten rengini ve dudaklarını beğendiğini dile getiren 41 yaşındaki Namu, 'Sarko'nun çok iyi öpüştüğünden emin'. Çinli şarkıcı Sarkozy'nin boşandığı eşi Cecilia'dan bahsetmeyi de ihmal etmiyor: "Bir eşi olduğunu ve ona hiç yardımcı olmadığını biliyorum. Bence ben ona çok daha fazla uygunum. Onun, hep yanında olacak, romantizm yaşatacak ve onun için şarkı söyleyip, dans edecek benim gibi bir kıza ihtiyacı var". Pop İdol yarışması jüriliği gibi görevlerle Çin televizyonlarında sık sık boy gösteren Namu, eski bir model ve yazar. Himalayalar'da yaşayan anaerkil Mosuo azınlığındaki çocukluğunu anlattığı kitaplarından biri, 2003'te New York Times'in en çok satanlar listesinin bir numarası olmuş. Elysee Sarayı'ndan teklife dair yorum gelmedi.
Desteği yüzde 50'nin altında
Hal böyleyken, kasımı işçi grevleri, öğrenci boykotları ve göçmenlerin küçük çaplı varoş isyanı altında geçirmiş olan Fransa Cumhurbaşkanı'na göreve gelmesinden bu yana ilk kez halk desteğinin düştüğünün sinyalleri geliyor. Kamuoyu araştırma merkezi TNS'nin düzenlediği ankete göre, Sarkozy'nin popülaritesi, yaz başında seçilmesinden bu yana ilk kez yüzde 50'nin altına indi. Sağcı siyasiye halk desteğinin son bir ayda dört puan daha düşerek yüzde 49'a düştüğü kaydedildi. Ankete bakılırsa Fransız halkının en öncelik verdiği konu alım gücü, ikincisi ise işsizlik sorunu. (The Times, afp)